Karla (50): Dcera dělá něco, co je pro matku naprosto neodpustitelné. Bojím se, kam až to zajde

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
zena 61
zena 61

Karla se před čtyřmi lety stala poprvé babičkou. Místo toho, aby si novou roli užívala na maximum, už několik let ji trápí chování její vlastní dcery.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenářky. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenářky pozměněna.

Dcera byla vždycky do větru, proto jsem doufala, že ji mateřství změní. Dokonce to na chvíli vypadalo, že jsem měla pravdu – po narození vnučky se začala chovat zodpovědněji.

Na vnoučátko jsem si počkala

Po vnoučátku jsem samozřejmě toužila. Moje kamarádky nebo kolegyně z práce už dávno babičkami byly, kdežto já stále čekala.

Moje jediná dcera Karolína byla vždycky tvrdohlavá. Už jako dítě měla svoji hlavu, v dospívání jsme si s ní hodně užili. Tak nějak jsem věděla, že s dítětem rozhodně spěchat nebude.

Sice jsem si na vnoučátko musela počkat, ale nakonec jsem se přeci jen dočkala. Před čtyřmi lety se narodila vnučka Simonka.

Byla jsem dceři kdykoli po ruce. A to možná byla chyba

Po narození vnučky jsem se snažila být dceři po ruce, kdykoli mě potřebovala. A to možná byla chyba, což vidím bohužel až nyní s odstupem času.

Často mé pomoci využívala. Zvykla si na to, že když zavolá, přiběhnu a o vnučku se postarám, případně ji pohlídám.

Nevadilo mi to. Simonku jsem milovala a trávit s ní čas pro mě byla radost. Bohužel jsem si v té době neuvědomovala, jak velkou chybu dělám a že vnučce vlastně svým způsobem ubližuji.

Nelíbí se mi, co moje dcera dělá. Matka by tohle dělat neměla!

Je to už nějaká doba, co jsem si všimla, že se moje dcera vůči svému dítěti nechová tak, jak by se milující máma chovat měla. Nejdříve jsem to jen tiše pozorovala a mlčela, poté jsem musela zasáhnout.

Nelíbilo se mi, že moje dcera vnučku Simonku zanedbává. Poprvé jsem si toho všimla, když mě zaskočilo, že vnučka neumí základy hygieny – prý ji to maminka nenaučila.

Také mě zaskočilo, že ve svých čtyřech letech nezná barvy. Nepozná ani některá zvířata. Jasně, mohla bych ji těmto věcem naučit já, ale v poměru času, který s ní trávím já a který její matka, nemám šanci vnučku naučit úplně všemu.

Zná jen tablet a televizi

Vnučka Simonka tráví většinu času na tabletu nebo sledováním televize. Pochopila jsem, že je pro moji dceru jednodušší posadit Simču k pohádkám než se jí věnovat.

Snažila jsem se o tom s dcerou promluvit, ale bylo to marné. Osopila se na mě, že se jí nemám míchat do výchovy. Dokonce pohrozila, že jestli se mi něco nelíbí, nemusím se s nimi vídat.

Ze strachu, že by mi zakázala kontakt s vnučkou, raději mlčím. Pro mě, jakožto matku a nyní i babičku, je její chování vůči vlastnímu dítěti neodpustitelné. Přesto se ale bojím cokoli říci.

Bojím se, jak to s vnučkou dopadne. Do školky zatím nechodí, dceři se nehodí s ní každé ráno vstávat. Poradit si nenechá a já už se o to ani nesnažím. Jen mám strach, aby moje milovaná vnučka jednoho dne nedopadla špatně.

Autor: Natálie Kabourková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články