Jitka (41): Říkala jsem mu, ať to nedělá. Neposlechl a já ho i s dcerou opustím

od Adéla Vocetková
Zdroj: Shutterstock

Jitčin manžel Aleš měl donedávna všechno. Kamarády, rodinu, skvělou a dobře placenou práci. Jenomže potom i přes varování své manželky udělal chybu, která ho stála nejen jeho kariéru, ale i osobní život.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenářky. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenářky pozměněna.

„Některé kamarády svého muže jsem vždycky považovala za takové, kteří se ozvou jenom v případě, že něco potřebují. A obvykle to dopadlo tak, že stáhli Aleše ke dnu. A jinak tomu nebylo ani tentokrát, jenže v tomto případě už to opravdu přesáhlo všechno,“ začíná Jitka s vyprávěním.

Vzdal se dobré pracovní pozice jenom kvůli přátelství

Když se Alešovi ozval po pěti letech známý, se kterým kdysi pracoval, Jitka mu hned říkala, že v tom něco nehraje. On ale na své kamarády nikdy nedal dopustit. „Marek se s ním sešel a oznámil mu, že je spolumajitelem jedné malé firmy, do které shání nové posily,“ říká Jitka.

„Když mi Aleš řekl, že o tom uvažuje, zajímalo mě, jaké by měl pracovní podmínky. Oznámil mi, že by se mu sice snížil plat, ale měl by víc volna. Nesouhlasila jsem, říkala jsem mu, že by se kvůli kamarádovi neměl vzdávat slibné kariéry. On ale neposlechl.“

Brzy poté, co Aleš začal pracovat pro kamaráda v jeho firmě, začaly doma hádky a problémy. „Kromě toho, že nosil domů jen polovinu toho, co mu kamarád sliboval, pracoval dlouho do noci. Navíc byl psychicky i fyzicky vyčerpaný. A vinu házel na mě,“ stěžuje si Jitka.

S kamarádem se Aleš začal hodně hádat. Jelikož ale nechtěl skončit bez práce, musel se podřídit a dělat ve firmě takřka všechno. „Stal se z něho takový podržtaška za málo peněz,“ vysvětluje čtenářka.

Začal být nepříjemný na mě i na dceru. Už to není ten muž, kterého jsem milovala

V nové práci funguje Aleš zhruba rok. Za tu dobu se změnil od základů. „Nemá volný čas, nepečuje o sebe. Neoholil se už měsíce, navíc přestal posilovat, jídlo si objednává ve fast foodech, protože nemá ani přestávku na oběd,“ popisuje Jitka.

„Když přijde domů, je nepříjemný na mě i na naši dceru. Chápu, že má z toho všeho nervy v kýblu, jenomže nemůže vinu házet na nás. Já jsem mu kdysi říkala, aby se nenechal do ničeho uvrtat, ale on neposlechl.“

Jitka proto už delší dobu přemýšlí o tom, že i s dcerou svého muže opustí. Nejprve to udělat nechtěla. Snažila se být pro manžela v nejhorší situaci oporou. Dostalo se jí za to ale jenom nadávek a výčitek.

„Dál už takhle žít nedokážu, proto jsem se rozhodla, že už ho nenechám, aby s námi zametal. On je možná ovlivnitelný a naivní, když se nechal kamarádem takhle zničit, ale já chci pro sebe a pro malou Jitušku jen to nejlepší. A to s ním teď rozhodně nemáme,“ dodává.

Autor: Šárka Cvrkalová

Názor odborníka

Každý z nás dělá chyby. Někdy se nám takový risk, který Aleš s výměnou zaměstnání podstoupil, může mnohonásobně vyplatit a změnit nám život k lepšímu. Jindy, jako v tomto případě, se tím člověk může dostat do nepříjemné životní pozice. Takové věci však dopředu vědět nemůžeme, neznáme budoucnost a musíme se tedy rozhodovat na základě současných okolností.

Minulost nezměníme, otázkou tedy je, jak postupovat v nynější situaci dál. Někdy mámě při neshodě s partnerem pocit, že nad ním musíme vyhrát a svými argumenty ho usadit někam hluboko dolů. Tak by však komunikace ve vztahu neměla probíhat, protože není nikterak produktivní. Ano, může se nám sice momentálně ulevit, když se na partnera vykřičíme nebo mu vytkneme, co vše v poslední době udělal špatně, ale pro dlouhodobé fungování a spokojenost ve vztahu si tím sypeme popel na hlavu. Když na nás totiž někdo takto útočí, máme přirozenou tendenci buď bojovat zpět, nebo od problému utéci, čímž je nám znemožněno společné řešení situace.

Jaké je tedy řešení? Když s partnerem nedokážeme komunikovat a najít společnou řeč, nelze očekávat, že vztah bude fungovat. Pokud o sebe však partneři stále mají zájem a jen jim selhává komunikace, pak je namístě nestydět se a společně se poradit s psychologem nebo navštívit manželskou poradnu.

Mgr. Jiří Brouček
Psycholog

Související články