Jindřiška (47): Musela jsem se ptát manžela, zda smím uklidit. Neustále nás terorizuje

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Zena uklid
Zena uklid

S mým mužem nebylo manželství nikdy jednoduché. Jakmile se nám narodily děti, celá situace se ještě zhoršila. Už od začátku našeho vztahu jsem se musela ptát na základní věci, abych ho nerozrušila. Měl rád svůj pořádek a řád. Knihy musí být seřazeny podle abecedy, oblečení ve skříni podle barev, a dokonce i jídlo v ledničce musí být přesně na svém místě. Situace došla až tak daleko, že se musím ptát, zdali mohu uklidit.

Jakmile totiž utírám prach a věci na polici seřadím jinak, než byly před úklidem, je oheň na střeše. Jeho povaha už mě unavuje a já si začínám uvědomovat, jak moc mě a celou naši rodinu trápí.

Na začátku se snažil ovládat svoje emoce

Zdroj: sasha1806/123RF.COM

Zařizování společného bydlení pro mě bylo peklo. Každý jednotlivý detail našeho domova musel být podle jeho představ, jinak se dokázal vztekat jako malé dítě. Byla jsem až po uši zamilovaná, tak jsem si jeho přehnaného chování nevšímala a snažila jsem se mu vždy vyhovět. Nyní je vše v našem domě výsledkem jeho nápadů a vyhovuje jeho představě o dokonalosti. Nejprve jsem jeho smysl pro pořádek obdivovala, protože jsem ho považovala za smysl pro krásu. Nábytek a veškeré textilie ladí k sobě, a dokonce i filmy na DVD máme v jednobarevných obalech, aby nerušily celkový prostor. Všechny mé kamarádky mě uklidňovaly a tvrdily, že můžu být za takového muže ráda.

Zvyšuje na mě hlas před dětmi a vadí mu, že uklízím

V poslední době kvůli jeho náladám a chování končí téměř každý den hádkou. Nebaví mě žádat o svolení, zdali můžu utřít prach nebo vyžehlit prádlo. Poslední konflikt vyvolal můj pokus o složení oblečení do skříně po tom, co jsem ho vyžehlila. Manžel přišel z práce domů a všiml si, že komínky nejsou seřazeny tak, jak by si to představoval. Místo toho, aby vše probral v klidu, začal na mě pokřikovat před dětmi, což se mě neuvěřitelně dotklo. Připadala jsem si jako neschopná hospodyně, která není schopná správně poskládat prádlo.

Když neuklízím, máme tichou domácnost

Po jeho minulém výstupu jsem se rozhodla, že už nevyžehlím ani jednu ponožku. Na mou stávku reagoval tvrdě. Od té doby se mnou nepromluvil a snaží se mi mé chování vrátit. Jsem z toho zmatená. V jedné chvíli mi vyčítá, že neumím uklízet a na druhou stranu mu vadí, když s úklidem přestanu. Nejspíše by si chod naší domácnosti představoval tak, že budu vše dělat sama a on mi bude diktovat, jak to mám provádět. Rozhodla jsem se, že už neudělám nic navíc a počkám, až se manžel uklidní. Zatím to vypadá, že usmiřování v plánu nemá a já přemýšlím, kolik mám ještě trpělivosti.

Autor: Tereza Hotovcová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články