Je konec! Rady, jak se co nejrychleji vyrovnat s rozchodem

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
rozchod
Zdroj: Shutterstock

Myslela jste si, že je to napořád. Jenže nebylo. Dveře se za ním zabouchly, poslední slova padla a teď je konec. Rozchod je sice velmi psychicky náročný, ale my pro vás máme pár rad a tipů, jak se s ním vyrovnat a netrápit se moc dlouho.

Emoce musí ven

Čím déle vztah trvá, tím delší dobu si budete lízat rány. Pocit, že máte srdce na milion kousků, které se už nikdy nedají dohromady, je v prvních dnech normální a určitě byste to neměla potlačovat. Ovládá vás vztek, lítost a bolest? Emoce určitě nepotlačujte. Klidně brečte, běžte se vybrečet ven do lesa, bouchejte do polštáře. Dělejte všechno, co vám pomůže.

Neutápějte se moc dlouho

Na druhou stranu se ale ve smutku neutápějte moc dlouho. Během několika dní byste to nejhorší měla mít za sebou. Přesto ale musíte počítat s tím, že to bude bolet ještě dlouho.

To ale neznamená, že byste měla jen sedět doma, prohlížet společné fotky, mokré kapesníčky odhazovat lopatou a jíst u toho dvě čokolády denně. Snažte se na svého ex přestat myslet. Přestaňte ho sledovat na sociálních sítích, nevyzvídejte od společných kamarádů a sbalte mu všechny věci. Je to těžké, ale jinak se z rozchodu nikdy nedostanete.

Žádný alkohol

Jedno z nejoblíbenějších, ale také nejhloupějších řešení je utopit žal v alkoholu. Ale tudy cesta nevede. Zřejmě se po prohýřené noci budete cítit ještě hůř a také můžete zjistit, že jste svého bývalého zasypala desítkami zpráv a snažila jste se mu dovolat.

Nebo se také můžete probudit v cizí posteli a s hrůzou zjistit, že jste to svému dřívějšímu miláčkovi nezapomněla říct. Jasně, občas pomůže dát si pár skleniček vína, ale určitě byste to neměla volit jako cestu, jak se dostat z rozchodu. A určitě nezačínejte popíjet doma, jinak máte hodně rychle nakročeno k závislosti.

Nevrhejte se do náruče nového muže hned

Vytloukat klín klínem není řešení. Dejte si po rozchodu čas sama na sebe a neutíkejte hned k dalšímu muži. Ideálně ke kamarádovi, který vás roky miluje. Bude fungovat jen jako záplata, což je vůči němu nefér. Nový vztah si najděte až ve chvíli, kdy jste si jistá, že váš bývalý je pro vás už cizí člověk.

Jinak se nevyrovnáte srovnání a vaše myšlenky vám k němu budou stále utíkat. Řešení není ani to, že budete muže střídat jako ponožky. Kromě nechtěného těhotenství nebo pohlavní nemoci hrozí hlavně to, že vaše hrdost a sebeúcta půjde do kytek. Dopřejte si čas a myslete sama na sebe.

Buďte aktivní

Buďte aktivní a stále něco dělejte a vymýšlejte nové aktivity. To je klíč k tomu, jak se s rozchodem vyrovnat. Zabavte se sama nebo s přáteli, protože když budete pořád něco dělat, nebudete mít čas na expartnera myslet. Začněte dělat něco, co jste kvůli němu dělat přestala nebo nemohla. Splňte si svůj dávný sen. Potkejte se s kamarády, které on neměl moc rád. Vyrazte na dovolenou, na kterou on nechtěl. Kupte si něco, co se mu nelíbilo. Zkrátka dělejte věci, které baví vás. Poznávejte i nové lidi a místa. Díky tomu nebudete rozchod vnímat jako bolestivý, ale jako novou příležitost.

Hýčkejte tělo i mysl

Jste sama, takže kašlete na to, jak vypadáte? Na to zapomeňte. Naopak, teď máte více času sama na sebe. Takže si dopřávejte věci, které jste vždycky chtěla. Masáž, kosmetika, nové šaty. Zkrátka ukažte, že s vámi rozchod nezahýbal a pořád jste skvělá a krásná. Pokud sklouznete k tomu, že na sebe budete kašlat, brzo to pro vás bude normální. To platí i pro vaši mysl. Když se o ni nebudete starat a udržovat si pozitivní myšlenky, můžete se dostat do deprese.

Nepřehánějte to ve smyslu, že on byl ten pravý a vy už budete vždycky sama. Pokud se nemůžete myšlenek na svého ex zbavit, napište si body, v nichž jste byli rozdílní, a podívejte se na ně ve chvíli, kdy je vám nejhůř. Ono se vždycky něco najde.

Autor: Barbora Turková


Související články