Jana (42): Vychovávám dítě své patnáctileté dcery. Před okolím se tvářím, že je moje

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
zena nechce dite
zena nechce dite

Vždy jsem chtěla mít dvě děti. Když se nám s přítelem narodila dcera, hned jsem začala uvažovat o tom, za jak dlouho by bylo vhodné mít dalšího potomka. Možná právě proto mě po půl roce opustil. Nemluvila jsem o ničem jiném. Nakonec jsem na její výchovu zůstala sama a další dítě tím pádem skončilo v nedohlednu.

Od té doby jsem vystřídala několik vztahů, ale málokterý chlap má zájem o svobodnou matku. O cizí dítě se nikdo nechtěl starat, a já tak jenom měnila jednoho muže za jiného. Na svou dceru jsem rozhodně neměla dobrý vliv. Proto se už ve svých třinácti letech začala tahat s podivnými existencemi, ale já místo výchovy jen střídala partnery.

V patnácti letech přišla s tím, že je těhotná. Na potrat bylo už pozdě

Zdroj: 123RF.COM

Možná kdybych byla trochu lepší matka, všimla bych si toho dřív. Nezajímala jsem se, v kolik chodí domů, s kým se baví ani co dělá. Zatímco jiné mámy vědí o každé menstruaci svojí dcery, já si nejen nevšimla, že už několik měsíců neubývají v koupelně vložky, ušla mi dokonce i její každodenní nevolnost.

Oznámila mi svůj problém až ve chvíli, kdy se začala bát, že to na ní bude brzy znát. V tu chvíli už bylo na potrat pozdě. Navíc mi sdělila, že měla poměr hned s několika partnery a neví ani, který z nich je otec. Byla jsem naštvaná, ale ne na ni. Na sebe. Chtěla jsem druhé dítě a přitom jsem se nedokázala postarat ani o to jedno.

Rozhodla jsem se dceru chránit před předsudky. Nakonec mám přece jenom dvě děti

Zdroj: 123RF.COM

Když se dceři narodil chlapec, odstěhovaly jsme se z města na druhý konec republiky. Někam, kde o nás nikdo nic neví. Starý život jsme nechaly za sebou. Lidé z okolí si myslí, že můj vnuk je mým synem a jen málokdo zná pravdu. Slíbila jsem si, že se o něho budu starat jako o vlastního. Dokud nebude moje dcera schopná se vypořádat se situací, budu ji chránit.

Díky tomu se zlepšil i náš vzájemný vztah. Já na ni teď více dohlížím, dbám na to, aby se učila a nechodila za školu. Našla si několik normálních kamarádek, se kterými tráví čas tak, jak by patnáctiletá dívka měla. Finančně je to pro mě sice náročné, žádný vztah si ale nehledám. Chci, aby se oběma dětem v životě dařilo, a rozhodla jsem se pro to obětovat vše, co mohu.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články