Jak se nejlépe pomstít? Nejlepší způsob je nechat to plavat, existují však výjimky

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Nastvany muz
Zdroj: Shutterstock

Mezilidské problémy jsou neodmyslitelnou součástí našeho života. Většina problémů se dá vyřešit správnou komunikací, některé jsou běh na delší trať a lidé často mají pocit, že se musí druhým pomstít. Jak však vyřešit problémy bez pomsty? O to se zajímaly noviny The New York Times.

Stalo se vám něco špatného? Přítel nedbale shodil váš cíl, který jste si stanovili, nebo vám kolega hodil klacky pod nohy a vy se cítíte naštvaně a chcete se mu pomstít tím nejhorším způsobem?

Nechte to plavat

Víte, že pokud takové problémy necháte plavat, uděláte pravděpodobně ten nejzdravější krok? Touha vykonat pomstu je však často mnohem lákavější. Proč tomu tak ale je?

„Všechno to začíná přírodou, protože lidé mají potřebu se chránit, zvláště pokud se cítí ohroženi,“ říká Dr. Robin Gaines Lanzi, profesorka chování v oblasti zdraví na univerzitě v Alabamě.

„Je-li to, na čem nám záleží, ať už jde o naše děti, partnera, nebo jiné blízké, naši práci, nebo naši vášeň, jakýmkoli způsobem poškozeno, nebo ohroženo, je instinktivní chtít s tím něco udělat,“ řekla Lanzi.

Doktorka také dodala, že prvotní instinkt je chtít se pomstít, pokud je nám ublíženo. Například v románech a filmech je pomsta často očistný moment, který umožňuje někomu, kdo byl zneužíván, triumfovat.

Ve filmech funguje

„Pomsta funguje dobře v dějových linkách, protože je tu něco velmi uspokojujícího, pokud jde o odplatu, zvláště ve světě, který není vždy fér,“ řekla Peg Streep, autorka vědeckých knih.

Jak už jsme však zmiňovali, někdy je nejlepší způsob pomsty pouze sedět a nic nedělat. Díky vašemu odporu vyjádřenému tímto způsobem bude daná osoba mnohem naštvanější.

A pokud patříte mezi ty, kteří se chtějí pomstít se vším všudy, můžete například uvést telefonní číslo dané osoby do marketingového seznamu telefonních čísel, což znamená, že mu bude neustále vyzvánět telefon.

Myslete však na to, jaký styl pomsty je stále legální a zda vám pomsta stojí za případné problémy. Často si totiž zpětně uvědomíte, že to, za co jste se chtěli pomstít, za to vlastně nestojí.

Zdroj: NY TIMES
Autor: Štěpán Pacík


Související články