Jak odmítnout pozvání na rande? Jde to i zdvořile. Poradíme vám, jak na to

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Zena odmita pusu
Zdroj: Shutterstock

Na rande vyrazil alespoň jednou za život snad každý z nás. Dlouhé přípravy, vybírání správného místa a nervozita z první schůzky může být doopravdy náročná. Co však dělat, když se vám na rande nechce?

Je naprosto přirozené, že nechcete ublížit jiné osobě, ať už fyzicky, či emocionálně, a odmítnutí někoho, kdo vás pozval na rande, pro vás proto může být nepříjemné. Je však zbytečné nutit se jít na rande, na které se vám nechce.

Naučte se odmítat

Druhého člověka zklamete mnohem více, když odmítnete druhé rande. Pokud tedy nemáte zájem ani o to první, podívejte se na několik užitečných tipů, jak můžete zdvořile odmítnout někoho, kdo vás na schůzku pozval.

Myslete na to, že musíte být přímí a pevně si stát za svým rozhodnutím. Mnoho lidí má tendenci mluvit vyhýbavým stylem. Tato metoda však často nefunguje. Měli byste jednat narovinu a rande odmítnout bez zbytečných řečí.

Nebuďte ale ani zbytečně tvrdí. Věty jako „Nejsi můj typ“ rozhodně nejsou nejvhodnější. Základním pravidlem zdvořilého řešení těchto situací je nepoukazovat na nedostatky druhé osoby.

Mluvte jasně, protože to je klíč. V některých situacích můžete jednoduše říct, že s druhým na rande jít nechcete. Někteří jedinci jsou však velice vytrvalí, což znamená, že budete muset být při jejich odmítání přesní a konkrétní.

Buďte odvážní

Jedním z nejméně vhodných způsobů, jak někoho odmítnout, když vás pozve na rande, je říct mu možná. Není důvod, abyste nechali druhou osobu čekat, pokud již znáte odpověď, kterou se pouze bojíte vyslovit.

A jaké zdvořilé odmítnutí můžete použít? Mezi laskavé odpovědi patří například „Děkuji za pozvání, ale teď nehledám vztah.“ Dále můžete dotyčnému nabídnout možnost seznámit ho s někým, kdo zrovna vztah hledá.

Můžete také říct, že jste nedávno ukončili dlouhodobý vztah a do dalšího vztahu teď po hlavě skočit nechcete. Nejdůležitější je naučit se říkat ne. To nejlepší, co můžete udělat, je laskavé a stručné odmítnutí.

Autor: Štěpán Pacík


Související články