Ivana: Chtěli jsme holčičku. Máme tři kluky a jejich výchovu finančně nezvládáme

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
nezvladat
nezvladat

S manželem jsme dlouho toužili po holčičce. Nikam jsme nespěchali, chtěli jsme být nejdříve finančně zabezpečení. Věk ale nečekal a tak jsem ve dvaceti devíti letech otěhotněla. Samozřejmě jsme věděli, že budeme milovat chlapce stejně tak, jako naši vysněnou dcerku.

Místo jedné holčičky se nám narodili kluci rovnou dva – Mareček a Matýsek. Měli jsme z nich dvojnásobnou radost. Manžel se radoval, že si z nich alespoň vychová pořádné chlapy, a já se stala šťastnou matkou. Vůbec jsme neviděli problém v tom, že jsou děti dvě. Zkrátka to tak osud chtěl a o chlapce jsme se byli připraveni postarat.

Druhé těhotenství přišlo nečekaně

Zdroj: subbotina/123RF.COM

Když bylo dvojčatům pět let, znovu jsem otěhotněla. I když jsme s manželem netušili, jak se to mohlo s ochranou stát, zkrátka jsme se pravděpodobně trefili mezi to jedno procento náhod, kterým ochrana nepomůže. Když nám doktor oznámil, že to bude chlapeček, brali jsme to už jako hříčku osudu, že nám holčičku nedopřeje. I tak jsme se z události radovali. Bylo nám jasné, že budou tři děti finančně náročné. Navíc chlapci budou jistě temperamentní. Ale vše se děje z nějakého důvodu a stali se z nás tak trojnásobní hrdí a šťastní rodiče.

První problémy nastaly, když začali kluci chodit do školy

Samozřejmě jsme chtěli s manželem oba pracovat. Jenomže chůvu jsme si nemohli dovolit a tak jsem zůstávala s malým Radovánkem doma sama. Můj muž má na pozici dělníka průměrný plat, já dostávám alespoň nějaké ty příspěvky. Jenomže když kluci začali chodit do školy, finanční problémy se objevily.

Zdroj: 123RF.COM

Vybavit děti novým oblečením a potřebami do školy nebyl problém. Nakoupit jim potřebné učebnice nebo zaplatit nějaký ten výlet, to jsme také nějak zvládali. Jenomže děti začaly být v kolektivu svých vrstevníků pěkně divoké. Když měl kamarád novou hračku, chtěly ji taky. Když si jejich spolužáci začali vyměňovat kartičky z nejdražších čokolád na trhu, kluci chtěli patřit do party. A jelikož jsme pro své děti s mužem chtěli jen to nejlepší, snažili jsme se jim přání plnit.

Nejde o rozmazlování. Kluci rozhodně nemají všechno

Není to tak, že by kluci dostali všechno, na co ukážou. Přesto se snažíme být pro ně dobrými rodiči a dopřát jim to, co potřebují. A když peníze vycházejí, tak samozřejmě i něco navíc. Upíráme si dost věcí jen proto, aby se oni měli dobře. Čekáme, až vyrostou natolik, aby pochopili hodnotu peněz. Problém ale je, že až ten věk nastane, bude čas zapsat do první třídy našeho třetího syna.

Pokud se tak jako u Marka s Matějem ukáže, že se chce opravdu stát fotbalistou, nevíme, kde budeme na drahé kurzy brát peníze. Jsme rádi, že kluci nesedí doma a už odmala se věnují sportu. Nejen výuka samotná, ale i fotbalové vybavení stojí ale poměrně velké peníze. Snažíme se být dobrými rodiči, jenomže poslední půl rok máme opravdu velké finanční problémy a velmi se bojím, jak to s naší rodinou bude dál.

Autor: Šárka Cvrkaloává


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články