Ivana (46): Dcera si našla přítele, který je starší než já. Teď si ho chce vzít

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
zena45
zena45

Své tři děti jsem vychovávala sama. Jejich otec od nás odešel, když nejstaršímu synovi bylo deset a nejmladší dceři pouhé čtyři roky. Nepřítomnost otce ze všech dětí nejhůře snášela právě nejmladší Renata, na které bylo vidět, že jí otec velmi schází. Očividně ve svém životě potřebovala mužský vzor.

Často jsem ji nezvládala

Nemohu říct, že by Renata byla problémové dítě – naopak. Učila se na výbornou, chování měla ukázkové, ve škole byla miláčkem učitelů. Přesto ale byly chvíle, kdy jsem ji prostě nezvládala. Jak se ukázalo během dospívání, zdědila tatínkovu povahu. To, co mi na bývalém muži dříve imponovalo, mě u mé dcery vytáčelo: umanutost, tvrdohlavost, svéráznost.

Zdroj: 123RF.COM

Tíhla ke starším mužům

Vrásky na čele mi přidělávala skutečnost, že dcera odjakživa tíhla ke starším mužům. Když jí bylo čtrnáct, chodila s klukem, kterému bylo dvaadvacet. Dalšího přítele měla v šestnácti, tomu bylo dokonce ještě o tři roky více než tomu předchozímu.

Když jsem se jí snažila vysvětlit, že by si měla najít někoho sobě věkově rovného, vždycky se na mě obořila se slovy, že je to její život a já jí nemohu určovat, s kým bude chodit a s kým ne. Mě to ale velmi trápilo.

Jardu mi představila po půl roce známosti

Zdroj: 123RF.COM

Před měsícem mi dcera představila svého nového přítele. Na naše seznámení čekala půl roku. Už v první chvíli se o mě pokoušely mdloby. Byl mezi nimi obrovský věkový rozdíl! Dcera letos v lednu oslavila své dvaadvacáté narozeniny. Jardovi ale letos bylo 55 let. Umíte si představit, jak jsem se vnitřně cítila. Vždyť její přítel byl o devět let starší než její matka!

Chtějí se vzít

Zdroj: 123RF.COM

Před týdnem přišla další pro mě zdrcující rána a věc, se kterou vnitřně ani trochu nesouhlasím, očividně jsem ale úplně bezmocná. Dcera se za mnou stavila, aby mi ukázala snubní prstýnek. S úsměvem od ucha k uchu mi oznámila, že se s Jardou chtějí brát.

Nemohla jsem to vydýchat, vždyť mojí holčičce bylo teprve 22 let. Kam dala rozum? Opravdu si ve svém mladém věku chce vzít muže, kterému táhne na šedesát?!

Co když za to můžu já?

Zdroj: 123RF.COM

Zatímco dcera s Jardou vesele plánují svatbu, není dne, kdy bych se sama sebe neptala, jestli to není moje vina. Co když jsem se zachovala až příliš sobecky, když jsem si po odchodu manžela už žádnou známost nenašla, a dceři tak v životě chyběl mužský vzor? Co když jsem to byla já, kdo zavinil, že si teď kompenzuje absenci vyzrálého muže, kterým měl být její otec? Tyto výčitky mi nedávají spát.

Termín svatby dcera se svým přítelem určila na leden příštího roku. Stále častěji ale uvažuji nad tím, že se této veselky nezúčastním. Stále si totiž myslím, že si dcera ničí život. Nechci tomu přihlížet, na druhou stranu se bojím, že tímto krokem dceru ztratím.

Autor: Nikol Kolomazníková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články