Ivana (30): Prarodiče se stresují z mých problémů. Já se stresuji z těch jejich. Je to začarovaný kruh

od Luboš Klouček
2 minuty čtení
seniori
seniori

K prarodičům jsem vždycky měla blízko. Jako malé mi umřela maminka a otec rodinu opustil. Babička s dědou si mě proto vzali do péče a dali mi všechno, co jsem si mohla přát. Byla jsem možná trochu rozmazlované dítě, teď jsem ale dospělý člověk a snažím se jim všechnu jejich dobrotu vrátit. Trochu mi to ale komplikuje můj psychický stav.

Je to zhruba rok, co jsem se začala léčit na psychiatrii. Začalo to jako klasické rozčilování, ale přešlo to až do stavů agrese a deprese a tak jsem se rozhodla vyhledat odbornou pomoc.

Prarodičům jsem ze začátku nic neřekla

Věděla jsem, že by z mých stavů měli jen starosti. Když jsem jako mladší občas doma vybouchla, obvykle se to obešlo bez jejich křiku, spíš se mě snažili uklidnit a já to nikdy moc nechápala. Byla jsem na sebe naštvaná za to, jak se chovám. Když se ale potvrdila vážná psychická porucha, došlo mi, že se na sebe zlobit nesmím.

Nevěděla jsem, co mám dělat

Zdroj: 123RF.COM

Svým prarodičům jsem vždycky říkala všechno. Cítila jsem se tedy velmi špatně, když jsem jim svou situaci zatajila. Na druhou stranu jsem to dělala pro jejich dobro. Svědomí mi však nedalo a jednoho dne jsem přiznala, že jsem se začala chodit do odborné poradny. Vylíčila jsem svým nejbližším problémy, které mě už delší dobu trápí. Bylo na nich vidět, že je jim to líto, zároveň však souhlasili s mým postupem začít se léčit a slíbili, že mi se vším pomohou.

Vyčítali si, že za to mohou oni

Na téma mých problémů proběhlo mnoho rozhovorů a všechny skončily u jednoho závěru. Moji prarodiče si vyčítali, že udělali něco špatně ve výchově a že mám problémy kvůli nim. Bylo na nich vidět, že se velmi trápí. Odmítali pochopit, že se i podle lékaře jedná spíše o vrozenou indispozici a s jejich vztahem ke mně to příliš nesouvisí. Po nocích často nespali, několikrát, když jsem u nich byla na návštěvě, jsem slyšela, jak můj stav rozebírají.

Strachují se o mně, já se strachuji o ně

K mojí psychické nemoci rozhodně není dobré, abych se stresovala. Ono se to ale lehce řekne. Největší problém podle mého v současné době je, že se stresuji ze zdravotního stavu obou svých prarodičů. Starosti jim přidělaly na čele nejednu vrásku a od té doby, co vědí o mojí nemoci, jsou na tom sami dost špatně. Takže se vlastně oni bojí o mně a já se bojím o ně. Máme spolu sice moc krásný vztah, na druhou stranu nám to v současné době jenom ubližuje.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články