Iva (33): Neočekávaná zpráva mi obrátila život vzhůru nohama

od Adéla Vocetková
2 minuty čtení
zena 66
zena 66

Čtenářka Iva se s manželem dlouhá léta snažila otěhotnět. Už od svých dvaceti let si přála mít potomka, ale nedařilo se jim. V e-mailu do redakce popisuje, že po několika nezdařilých pokusech o umělé oplodnění vzdali s mužem své šance, smířili se s tím, že dítě mít nebudou. Nedávno ale Iva nedostala menstruaci a k velkému překvapení zjistila, že čeká dítě.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenářky, která nám jej zaslala pomocí e-mailu. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenářky pozměněna.

Snažili se mnoho let

„Hormonální antikoncepci jsem vysadila po dokončení střední školy, když mi bylo devatenáct,“ přiznává Iva. Hned poté se s přítelem snažili o dítě, ale ani po pěti letech se nedočkali těhotenství. „Začala jsem být zoufalá. Zkoušela jsem doktory, alternativní medicínu i různé triky z internetu, ale nic nezabíralo,“ stěžuje si v e-mailu. Svou snahu nevzdávali a rozhodli se podstoupit umělé oplodnění.

Podstoupili mnoho testů a vyzkoušeli umělé oplodnění

Zákrok nebyl tak jednoduchý, jak si Iva myslela. Než k umělému oplodnění došlo, musela se svým mužem podstoupit řadu vyšetření ke zjištění jejich aktuálního zdravotního stavu. Po dlouhé době trpělivého vyčkávání se konečně přistoupilo k zákroku.

„Byla jsem doma a v klidu. Snažila jsem se dodržovat všechna doporučení, ale stejně se nakonec všechno pokazilo,“ vysvětluje. Zákrok podstoupila několikrát, zaplatila velkou sumu peněz, ale vše bylo zbytečné.

Když se přestali snažit, čekal je překvapivý osud

„Ochranu jsem nepoužívala já ani partner, protože jsem měla dojem, že je po všech těch letech snažení zbytečná,“ tvrdí. Když Iva jednoho dne nedostala menstruaci, zaskočilo ji to, ale rozhodla se ještě vyčkat. Podezření měla až v dalším měsíci, kdy se menstruace opět nedostavila. Iva se bála, že má nějaké zdravotní komplikace. „Navštívila jsem gynekoložku. Když mi řekla, že jsem těhotná, málem jsem se rozplakala,“ popisuje své zjištění.

Manžel jí nemohl uvěřit

Iva chtěla s radostnou zprávou nejprve vyčkat, ale před manželem nedokázala držet jazyk za zuby. „Hned ve dveřích jsem na něj tu novinku vyklopila,“ vzpomíná Iva v e-mailu na radostný okamžik. Její muž nevěřil a musel se několikrát ujistit, že si z něj Iva neutahuje. Celý život se Ivě změnil. Najednou cítila, že má smysl, a začala plánovat.

„S manželem jsme šli vybrat kočárek, postýlku, dokonce i oblečení. Dítě se mělo narodit za dlouho, ale naše nadšení bylo silnější,“ vysvětluje. Nikdo z lékařů jí neumí dát odpověď na to, jak je možné, že se najednou vše podařilo. „Myslím si, že jsem se na to tolik nesoustředila a byla jsem v psychické pohodě, tak mi osud dopřál dítě,“ tvrdí. „Teď jsme oba s manželem šťastní a čekáme, až se narodí,“ dodává.

Autorka: Tereza Hotovcová

Související články