Irena (45): Dcera odešla v 16 letech z domova, zamilovala se do staršího muže

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
nastvana matka
nastvana matka

Dceru Katku jsem vychovávala od jejích osmi let sama. Manžel odešel od rodiny za jinou ženou. Nebylo to vždy jednoduché. Často jsem musela mít dvě práce, abych utáhla domácnost a veškeré finanční výdaje dospívající dívky. Nikdy by mě nenapadlo, že ji ztratím tak brzy.

Samy dvě

S Katkou jsme měly hezký a blízký vztah. Po odchodu jejího otce jsme se musely spoléhat samy na sebe. Jediné, co po bývalém muži zbylo, byly pravidelné alimenty v dosti směšné výši. Stačily tak akorát na Katky školní výdaje a nějaké nové oblečení. O pravidelném kontaktu mezi dcerou a jejím otcem nemohla být ani řeč. K narozeninám a Vánocům jí přinesl dárky, zeptal se, co je nového, a to bylo vše.

Když se Katka v patnácti letech dostala do puberty, začaly jsme mít mezi sebou konflikty. Kdo má doma puberťáka, na kterého je navíc sám, ví, že to není nic jednoduchého. Snažila jsem se být tolerantní a možná jsem jí dovolovala až moc. Měla poměrně volný režim.

Sen stát se kadeřnicí

Zdroj: 123RF.COM

Jejím snem bylo stát se hair stylistkou. Po základní škole si tedy vybrala obor kadeřnice. Ve škole neměla žádné problémy a sama vyhledávala možnosti, jak se v práci zdokonalit. Chodila na brigády do lepších kadeřnických salonů. Z hubené dívenky samá ruka, samá noha, se vyloupla krásná mladá žena s vždy krásně upravenými vlasy a na její věk elegantním oblečením. Byla jsem na ni pyšná. Věděla, co chce a šla si za tím. Podporovala jsem ji, jak jen to šlo.

Krátce po šestnáctých narozeninách se s ní stala změna. Zamilovala se. Zářila jak sluníčko. Když jsem se ptala, řekla mi, že se jmenuje Mirek.. Předpokládala jsem, že se schází s chlapcem jejího věku a ráda ji viděla šťastnou. Jednou večer mi ale zavolala kamarádka, že viděla Katku v jedné luxusní restauraci líbat se s o dost starším mužem. Okamžitě jsem si ji zavolala na kobereček.

Věkový rozdíl 16 let

Zdroj: 123RF.COM

Nejdřív zapírala, ale pak mi všechno řekla. Mirkovi je třicet dva. Je to profesionální kadeřník a miluje ji. Marně jsem se jí snažila vysvětlit možné nástrahy, které vyplývají ze vztahu s otolik starším mužem. Neposlouchala mě a zasadila další hřebíček do mých mateřských obav. Mirek jí nabídl, aby se k němu přestěhovala. A ona si nic jiného nepřeje. Byla jsem v šoku.

Výsledkem několika denních hádek a rozhovorů bylo to, že si sbalila věci a ke svému o šestnáct let staršímu příteli se opravdu odstěhovala. Nezmohla jsem nic. Řekla mi, že už ode mě nepotřebuje peníze, že se o ní Mirek postará a že už si vydělává díky brigádám dost. Zůstala jsem sama se svými myšlenkami a obavami.

Po měsíci mi zavolala, že jí mrzí, že odešla takhle rychle, ale že je opravdu moc šťastná a nechce mě ztratit. Šly jsme na večeři a dlouhé hodiny si povídaly. O jejím dětství, o tom, jak jí chyběl táta a jak je teď opravdu šťastná. Mirek se k ní chová moc krásně, mají společná témata a cíle. Až dodělá školu, chce si zaplatit speciální kadeřnické kurzy a najít si místo v nějakém luxusním salonu.

Za všechno může láska

Viděla jsem, jak je zamilovaná a tak jsem musela sebrat všechnu sílu a její rozhodnutí respektovat. Nechtěla jsem ji ztratit. Řekla jsem jí, že bych Mirka ráda poznala a viděla kde a jak spolu bydlí. Nadšeně souhlasila. Za týden mě pozvala k nim domů na oběd. Mirkův byt byl malý, ale v pěkné čtvrti a moderně zařízený. Oběd připravila dcera a já se divil, kde se to naučila, protože doma jsem vařila vždy jen já.

Mirek na mě, přes počáteční podezíravý postoj, zanechal dobrý dojem. Byl soběstačný, věděl co chce a do Katky byl očividně blázen. Tvrdil, že se o ni postará, jak je šikovná a skvělá. Nezbylo mi než jim požehnat a doufat, že jim láska vydrží co nejdéle.

Dcera nedávno oslavila plnoletost a dál si plní své sny. Ač jsem s tím vůbec nepočítala, tak jejich vztah s Mirkem je dál moc hezký a spokojený. Jednou za měsíc k nim chodím na oběd a Katka se vždy snaží připravit něco speciálního. Myslím si, že nedostatek otcovské lásky způsobil, že si našla tak brzy o tolik staršího partnera. Ale co, hlavní je, že jsou šťastní. Možná je to lepší, než kdyby střídala kluky svého věku. Cesty života jsou nevyzpytatelné.

Autor: Svatava Pokorná


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články