brandingFullPage

Chcete číst naše články na Seznam.cz?

Přidejte si nás
plus PŘIDAT

Helena (42): Manžel se z práce vrací podrážděný a mlčenlivý. Bojím se zeptat, co se děje

od Adéla Vocetková
Zdroj: 123RF.COM

Helena si nemohla nevšimnout, že se její manžel už několik týdnů vrací z práce s podrážděnou náladou. Svého muže zná již sedmnáct let a za tu dobu ještě nikdy nepociťovala strach z toho, aby se jej na cokoli zeptala. Nyní ale s otázkou, proč se z práce vrací mlčenlivý a nerudný, plna obav otálí.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenářky, která nám jej zaslala pomocí e-mailu. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenářky pozměněna.

Paní Helena nám poslala e-mail, momentální situace jí totiž neumožňuje, aby za námi přijela a svoji zkušenost nám vyprávěla osobně. Proto jsme moc rádi, že se odhodlala alespoň k sepsání tohoto e-mailu, se kterým se s vámi nyní podělíme.

Pavla znám už roky a tohle chování mi k němu nesedí

Hned v úvodu Helenina e-mailu jsme se dočetli, že si Helena svého muže vzala již před patnácti lety. Svěřuje se nám s tím, že ho zná už velmi dlouho a jeho chování, které předvádí poslední dobou, jí k němu ani trochu nepasuje.

„Znám Pavla sedmnáct let,“ píše Helena, „vždycky to byl ukecaný chlap, který pomalu nikdy nezavřel pusu. Byl upovídanější než kterákoli ženská,“ dodává. „Když se tedy před pár týdny začal z práce vracet s podrážděnou a nerudnou náladou, došlo mi, že něco musí být špatně. Takové chování jsem u něho ještě nezažila.“

Každý den si říkám, že se ho zeptám. Nikdy to ale neudělám

„Už několik dní si říkám, že se manžela zeptám,“ přiznává nám Helena. „Ještě jsem to ale nikdy neudělala,“ dodává. „Je to zvláštní. Jsme spolu už tolik let, vím o něm prakticky všechno, ale nyní se bojím svého vlastního manžela zeptat, co má v práci za problém. Přijdu si jako němá, když přijde řada na otázky,“ uvažuje Helena.

Vzápětí píše, že má několik teorií. Tiše si pohrává s několika možnostmi, které by mohly stát za podivným chováním jejího manžela. Neví ale, která z nich je ta správná. A jestli třeba není úplně vedle a není za tím něco úplně jiného.

Vidím, že se trápí. Nejsem ale schopna mu pomoci

Kromě toho, že si Helena na svém muži všímá podrážděné nálady a mlčenlivosti, která u něho není zvykem, neunikla její pozornosti ani skutečnost, že se její manžel očividně s něčím trápí. Uvědomuje si ale, že mu není schopna pomoci.

„Několikrát jsem ho přistihla, jak seděl na posteli a hlavu měl schovanou v dlaních,“ píše Helena tajemně. „V ten okamžik jsem se ale nezmohla na nic,“ přiznává otevřeně, „místo toho, abych za ním zašla, konečně se ho zeptala, nebo ho třeba jen vzala kolem ramen, neudělala jsem vůbec nic. Je to pro mě bezvýchodná situace. Netuším, co se to se mnou děje. Co jsem to za manželku?“ uzavírá svůj e-mail.

Autor: Nikol Kolomazníková

Názor odborníka

Důvodů proč se manžel paní Heleny chová tak, jak se chová, může být mnoho. V první řadě je tedy zapotřebí zjistit, co tkví za jeho podrážděností a mlčenlivostí. Je možné položit si otázku: Co, pokud něco, se změnilo v poslední době, kdy se manžel začal takto chovat? V některých případech nám jen pouhé položení si takovéto otázky napoví, co se schová v jádru problému.

Bez komunikace, která je základem každého vztahu se nelze obejít. Je možné, že paní Heleně na jejich vztahu velmi záleží a obává se toho, že by se mohla dozvědět něco, co by raději nevěděla nebo něco, co by mohlo vést ke konci jejich vztahu. Je však otázka, kam jejich vztah spěje nyní a jak bude vypadat v budoucnu, pokud tak neučiní. Je potřeba se opřít o 17 let společného života a mluvit i o složitých a nepříjemných záležitostech. Mlčením můžeme naopak jen vztahu pomoci k jeho konci stejně tak, jako když máme úraz a necháme otevřenou ránu neošetřenou.

I jako muži potřebujeme někdy obejmout, i když se navenek někdy rádi projevujeme jako nezdolní, neotřesitelní či humorem zakrývající bolest. Každý však máme své emoce a city, o které je třeba pečovat. Má manžel problémy v práci nebo ho něco trápí? Poskytněte mu oporu a lásku. Prožívá manžel krizi středního věku? Pobavte se s ním o tom, co mu v životě chybí, a nalezněte společnými silami nějaké řešení. Úspěšné vyřešení těchto a jiných obtížných situací může partnerský vztah jedině posílit, a proto je nezbytné ve vztahu dokázat s druhým komunikovat, i když se může jednat o velice složitá témata.

Mgr. Jiří Brouček
Psycholog

Chcete číst naše články na Seznam.cz?

Přidejte si nás
plus PŘIDAT

Související články