Fáze lásky, kterými si musí projít každý vztah. Vzdali jste to, nebo vedle sebe máte opravdu toho pravého?

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
par
Zdroj: Shutterstock

Láska má mnoho fází a podob, ale některými si musíte ve vztahu vždycky projít. Počáteční zamilovanost, kdy máte pocit, že svět je dokonalý, střídají hádky a nepochopení. Nakonec přichází období, kdy znáte chyby toho druhého, a přesto s ním chcete být.

ZAMILOVANOST

V téhle fázi se cítíte naprosto perfektně a svět vám přijde jako naprosto úžasný. Máte pocit, že jste našli toho pravého partnera na celý život, s nímž zvládnete překonat všechny překážky, a věříte, že vaše láska je věčná.

V období zamilovanosti naše tělo zaplavují hormony lásky – dopamin, oxytocin, serotonin, testosteron a estrogen – a my se vznášíme na růžovém obláčku. Nehádáme se, chyby přehlížíme a partner je dokonalý ve všech směrech.

JSTE PÁR

Období první zamilovanosti končí, ale střídá ho fáze hlubokého propojení. S partnerem jste nějakou dobu, znáte svou rodinu a kamarády a jste pár. Jiskří to mezi vámi, cítíte se milováni a v bezpečí a navzájem se obohacujete, doplňujete a máte pocit, že je vedle vás opravdu ten pravý.

Stěhujete se k sobě, berete se, pořizujete si děti a vztah celkově upevňujete. Máte pocit, že takhle úžasné to bude už napořád.

VYSTŘÍZLIVĚNÍ

Třetí fáze bývá ta nejkritičtější a mnoho lidí v téhle fázi vztah pohřbí. Harmonii a pohodu střídají hádky a nepochopení. Cítíte se podráždění a máte pocit, že byste měli být někde jinde, a hlavně s někým jiným.

Často zůstáváte v práci, hledáte si nové koníčky a s partnerem nechcete trávit čas. Máte dojem, že to, co jste na něm milovali, je dávno pryč, ale vzpomínáte na to a chcete to zpátky. Jestliže ale tuhle krizi překonáte, uvědomíte si, kde je problém a snažíte se ho vyřešit. A toho druhého si opět začnete vážit.

OPRAVDOVÁ LÁSKA

Když zatnete zuby a vydržíte fázi vystřízlivění, začne se vztah léčit a nastoupí projevy dlouhodobé a pravé lásky. Té lásky, kdy přijímáte toho druhého, znáte jeho chyby, slabé stránky a respektujete ho, stejně jako on respektuje vás, protože nikdo není dokonalý. Čím více se navzájem respektujete, tím více ho milujete, vaše city se prohlubují a vztahu si začnete zase vážit.

PATŘÍTE K SOBĚ

Oba znáte své chyby, vyřešili jste si spory a prohloubili jste pouto mezi vámi. Můžete udělat cokoliv, protože fungujete jako celek a jeden na druhého se můžete stoprocentně spolehnout.

Teprve teď totiž můžete říct, že jste našli toho partnera na celý život. Usmíváte se při představě, kdy se vracíte do fáze jedna či dvě. Gratulujeme, máte vedle sebe opravdu svou životní lásku.

Autor: Barbora Turková


Související články