Eva (25): Kartářka mi vyvěštila zářivou budoucnost. Po měsíci se stal pravý opak, až mě z toho mrazí

od Luboš Klouček
3 minuty čtení
zena 31
zena 31

Nikdy jsem příliš nevěřila různým šamanům a šarlatánům. Ke kartářce bych sama od sebe rozhodně nešla, ale když mi ji kamarádky zaplatily jako dárek k narozeninám, s pobavením jsem si řekla, že by to mohla být legrace a že za zkoušku nic nedám.

Už při vstupu do místnosti jsem měla pocit, že jsem se zbláznila. Uprostřed kulatého stolu stála skleněná koule, po stěnách visely nejrůznější svazky bylinek. Vypadalo to dost podobně, jak jsem si to ve své hlavě představovala. Vůbec to ve mně nevzbuzovalo důvěru.

Slíbila mi šťastnou budoucnost s přítelem

Ptala se mě na rodinu, dětství a momentální vztah. Chvíli jsem si připadala jako u psycholožky. Potom mi začala vykládat karty. Vůbec jsem nerozuměla tomu, jak obrázky spojuje se svými myšlenkami. Začala mě přesvědčovat, že mě čeká ve vztahu opravdu velký skok.

Vyzvídala, jak dlouho se s přítelem znám a zda spolu plánujeme budoucnost. Na základě toho, co zjistila, mi předpověděla, že mě prý můj milý brzy požádá o ruku. Tvrdila, že si není jistá, kdy to bude, ale že prý vidí opravdu velké změny v našem společném životě a podle toho, jak jí popisuji, že všechno klape, rozhodně to budou změny k lepšímu.

Zdroj: 123RF.COM

Spletla se. Matěj se se mnou po týdnu rozešel

S Matějem jsme spolu byli opravdu šťastní. Tedy alespoň jsem si to myslela. Bydleli jsme spolu pět let, dokonce jsme plánovali dítě. Myslela jsem si naivně, že by na povídačkách o svatbě mohlo něco být. Změna ve vztahu skutečně přišla. Ale rozhodně ne k lepšímu.

Týden po zážitku u kartářky mi Matěj oznámil, že už mě několik měsíců podvádí a rozhodl se nakonec pro milenku. Prý si uvědomil, že ji miluje mnohem víc než mě. Rozešli jsme se a mně kromě samoty a smutku zbyly také myšlenky na kartářku, která měla pravdu jenom napůl.

Zdroj: 123RF.COM

Nevím, zda mě přesvědčila

Pravdou je, že mi předpověděla velké změny ve vztahu. K těm skutečně došlo. To, že budou k dobrému, jsem jí v podstatě vnutila svým vyprávěním o našem vztahu. Byla jsem si Matějem tak jistá. Možná, kdybych před ní pochybovala, předpověděla by mi i rozchod. Nejsem si teď jistá, zda jí věřím, nebo zda jsem na ni za její osudovou chybu naštvaná.

Zatímco jsem se podvědomě těšila na žádost o ruku, přišel šok a rozchod. A já nevím proč, ale nejspíš to mám za zlé právě kartářce.

Eva, Karlovy Vary
Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenáře pozměněna

Autor: Šárka Cvrkalová

Názor odborníka

Neexistují žádné vědecky potvrzené důkazy, že by kartářství či jiné předvídání budoucnosti fungovalo. Naopak existují spíše důkazy, které potvrzují pravý opak.

Nastávají situace, kdy se člověk více či méně vědomě řídí tím, co mu bylo předpovězeno. Například taková žena, které je v budoucnu předpovězen partner s brýlemi, se bude ve svém životě více poohlížet po mužích s brýlemi. Takoví muži jí pak přijdou sympatičtější, vtipnější a přitažlivější. Není to však vlivem osudu, ale vlastního selektivního očekávání a manipulativního jednání ze strany kartářky.

Očekávání, kterému se v tomto případě podařilo spíše uškodit. Často dochází k tomu, že vlastní očekávání je ještě více umocněno zdánlivým potvrzením od kartářky, neboť člověk někdy slyší to, co chce slyšet. Jestliže se tedy člověk spoléhá na jistotu, kterou od kartářky získal, tak šok, který přijde, pokud se tak nestane nebo se dokonce stane pravý opak, bude mnohem větší, než kdyby člověk takovou informaci neměl.

Je třeba jednat a myslet obezřetně, neboť budoucnost vám žádný seriózní člověk nezaručí.

Mgr. Jiří Brouček
Psycholog


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články