Efekt Michelangelo – změňte partnerova negativa k vlastnímu potěšení

od Luboš Klouček
2 minuty čtení
neporadnychlap
neporadnychlap

Zvednuté záchodové prkénko a špinavé ponožky uprostřed místnosti. Každá žena s tím má občas doma problém. Naproti tomu hodiny sezení před nákupním centrem zase nepotěší žádného muže. Všichni si občas na svého partnera postěžujeme. Ačkoli svou drahou polovičku milujeme, občas nám dokáže lézt pěkně na nervy. A to ať už jsme muž či žena.

A odpovědí na to nám obvykle jsou komentáře typu „Co sis vybral, to máš,“ nebo „Zvykni si, tu stejně nepředěláš.“ V některých ohledech zkrátka někdy chceme partnera změnit, ne však vyměnit za jiného. A není zcela pravda, že člověka nelze převychovat. Ve vztahu to možné je, říká efekt Michelangelo.

Zdroj: Rusty Elliott/123RF.COM

Michelangelo Buonarroti se proslavil jako jeden z největších představitelů italské renesance a to především sochou Davida. O svém díle řekl, že zkrátka v kusu mramoru viděl anděla. A tak se rozhodl tesat a tesat, dokud se z kamene anděl skutečně nestal. Právě díky tomuto příběhu později vědci pojmenovali jednu z teorií partnerského vztahu jako Efekt Michelangelo.

Partnerská afirmace dokáže člověka předělat k vašemu obrazu. Co to ovšem znamená?

Slovo afirmace pochází z latinského původu a znamená věřit, potvrdit si, utvrdit se v něčem. V tomto případě konkrétně v tom, že je náš partner tím pravým a že na jeho nedostatky si časem zvykneme, nebo je kvůli nám on sám změní. Efekt Michelangelo tedy tvrdí, že víra je klíčem ke šťastnému partnerskému životu a ačkoliv to může často trvat i roky, partner se kvůli vám nakonec skutečně v některých ohledech změní.

Teorie podporuje šťastný život a soulad dvou lidí i v tom ohledu, že pokud ke změně nedojde  a my nepřestaneme věřit, po letech si vsugerujeme, že se náš životní druh skutečně změnil, ačkoli ke změně vůbec nemuselo dojít.

Funguje to na obě strany

Pokud si myslíte, že bude lepší tuto teorii před partnerem tajit, aby ji snad na vás nechtěl uplatnit, opak je pravdou. Je vhodné si společně sednout, nad tématem se zamyslet a říct si věci, které byste na partnerovi chtěli jakožto Michelangelo změnit. To samé by měl udělat také on pro vás. Není třeba souhlasit či více rozebírat, jak by měla změna proběhnout, důležité v tomto stavu je o dané myšlence vědět.

Efekt probíhá vědomě i nevědomě

Zdroj: Mirko Vitali/123RF.COM

Je potřeba především netlačit na pilu. Pokud partnerovi jeho zápory neustále vyčítáme, ničeho tím nedosáhneme. Ideální je zmínit se, komunikovat, avšak neopakovat věci desetkrát. Raději ty ponožky seberte sama. Není pravda, že si na pohodlí zvykne, naopak v něm vyvoláte pocit viny a příště si je uklidí sám.

Zatímco vy vědomě měníte partnera, nevědomky se přibližujete jeho ideálu. U partnera probíhá celý proces opačně.

Je pravda, že partnera zle částečně změnit k obrazu svému. Najít si však pohledného sympaťáka se zcela odlišnou povahou než je vám blízká a doufat, že na něho uplatníte Efekt Michelangelo je nesmysl. Vždy je zapotřebí hlavně láska a víra, které lze docílit pouze s tím, koho skutečně milujeme a kdo skutečně miluje nás.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články