Doteky jsou v našem životě důležité. Od narození až do konce života určují náš charakter

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Doteky
Zdroj: Shutterstock

Existují lidé, kteří se z nějakého důvodu doteku cizích osob straní. Podají sice kolegovi z práce ruku, aby mu popřáli k narozeninám, ale objímání s přáteli jim nic neříká, a když mohou, usínají raději sami než přitisknuti k jinému člověku. I tak je pro ně ale lidský dotek důležitý.

Vše začíná už při narození. Je důležité, aby miminko mělo tělesný kontakt s matkou. To totiž reguluje jeho teplotu, srdeční činnost a pomáhá mu se fyzicky i psychicky stabilizovat. Podle vědců a lékařů je to napůl tím, že ho hřeje matčina náruč, napůl ale zkrátka jen přirozenou touhou po doteku jiné osoby.

Podle výzkumů z roku 2013 by dítě po porodu bez doteku nepřežilo. Kdyby mu okamžitě nebyl dán fyzický kontakt, pravděpodobně by bylo odsouzeno k smrti. Ne vždy samozřejmě jde po porodu dítě předat matce, ale v takových případech se pak její dotek něčím nahradí a o miminko je postaráno.

Hraniční porucha osobnosti

Hraniční porucha osobnosti je psychická nemoc, která se začíná u nemocných jedinců projevovat během dospívání, ale její příčiny vznikají už v raném dětství. Obvykle je následkem nějaké nestabilní rodinné situace.

V roce 2010 vyšla studie, která potvrdila, že děti, které byly v mladém věku málo objímány a trpěly nedostatkem především fyzické pozornosti, jako je pohlazení nebo rodičovská pusa, později s touto nemocí musely bojovat.

Ve stejném roce také proběhly pokusy PET, které zjistily, že mozek reaguje na jakýkoli lidský dotek a v 99 % případů došlo ke zklidnění člověka, který byl nějak rozrušený. Největší úspěch mělo držení za ruku.

Společně s těmito výzkumy vyšly na svět také závěry o tom, že lidé, kteří mají dostatek dotyku ostatních, trpí méně často fyzickými chorobami. Ne příliš překvapivě si mnoho lidí myslelo, že je to obráceně.

Pokud se totiž objímáte s každým druhým, nikdy nevíte, co od něho můžete chytit, že? Omyl! Čím více kontaktu máme s jinými lidmi, tím odolnější se naše tělo stává a tím spíše nás chrání před problémy.

Jak prakticky využít doteky

V praxi existuje celá řada, jak doteky využít k tomu, abychom někomu pomohli fyzicky i psychicky. Úplně tím nejzákladnějším je někoho pohladit nebo obejmout, ukázat mu, že v problémech není sám.

Mnohdy jsou doteky mnohem důležitější než slova. I když nevíte, co v dané situaci říci, člověk cítí, že mu rozumíte a že se na vás může spolehnout. Důležité je věnovat dostatek fyzického kontaktu partnerovi, rodičům i přátelům.

Co se týče fyzické pomoci například od bolesti, podle vědců je jednoznačně nejúčinnější masáž, která uvolní svaly a pomůže celkové regeneraci unaveného těla. Ovšem i v tomto případě dochází k relaxaci také psychické.

Mnoho masérů by vám řeklo, že většina jejich zákazníků odchází nejen s úlevou na těle, ale také na duši, protože hodina fyzického kontaktu je zkrátka jedním z nejlepších léků, který existuje.

„Pokud má člověk fyzického kontaktu nedostatek, projeví se to na něm dříve nebo později psychickými nemocemi, odtažitostí a nerudným chováním. Snažte se proto na takové lidi příliš netlačit a ukázat jim, o co přichází,“ radí výzkumníci závěrem.

Zdroj: merriam-webster.com, healthline.com, psychologytoday.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články