Denisa (39): Matka mi řídila život. Vzepřít se jí jsem dokázala až po letech

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
vzeprit se
vzeprit se

Jsem jedináček a na matčině vztahu ke mně je to hodně znát. O to více se na mě upnula tehdy, když nás v mých šesti letech opustil můj otec kvůli pobláznění do kolegyně z práce. Tenkrát jsem byla jediným světlým bodem v matčině životě. Jako dítěti mi nevadilo, že o všem rozhoduje. Byla to přece moje máma a já věřila, že pro mě chce jen to nejlepší. Jenže máma usoudila, že má právo rozhodovat o mém životě, i když jsem již byla dávno dospělá.

Studium, kamarádi, budoucnost – to vše bylo v matčiných rukou

Když jsem končila základní školu, matka rozhodla o tom, že si podám přihlášku na zdravotnickou školu. Chtěla ze mě mít zdravotní sestřičku, protože, jak často říkávala, těch je vždycky potřeba. Obor jako takový mi nevadil, uměla jsem si sama sebe představit jako zdravotní sestru, proto jsem neprotestovala a na zdravotní školu se skutečně přihlásila. A dostala jsem se tam.

Zdroj: 123RF.COM

Matka ale kromě školy rozhodovala i o tom, s kým se budu a nebudu stýkat. Představovala si v mé blízkosti kamarády, kteří budou na stejné inteligenční úrovni jako já. Nesnesla, abych se bavila s lidmi, kteří byli (dle jejího úsudku) pod moji úroveň. Proto se několikrát stalo, že mi zakázala se s někým bavit, a naopak mi podsunovala děti svých kamarádek.

Vybírala mi známosti

Jak jsem rostla a dospívala, začala jsem se zajímat o muže. Prvního kluka jsem domů přivedla až v osmnácti letech, protože do té doby mi matka kladla na srdce, že mám na takové věci dost času. Můj první přítel se jmenoval Tomáš a učil se na zámečníka. Jenže to se matce nezdálo jako nóbl povolání, proto dávala Tomášovi dost jasně najevo, že se ke mně nehodí.

Zdroj: 123RF.COM

Tomáš to vydržel půl roku a pak se se mnou rozešel. Zanedlouho poté jsem si začala s Radimem. Byl o tři roky starší a měl to v hlavě srovnané. Jenže matce se opět nezdál. Místo něho se mě snažila dát dohromady se synem její kolegyně z práce, který studoval na právnické fakultě. A nebylo jí vůbec hloupé mi ho předhazovat i před Radimem, který mi kvůli tomu dal kopačky.

Rozhodovala o mně i tehdy, když jsem žila svůj život

I když jsem byla dávno dospělá a žila svůj vlastní život, matka se neustále snažila mít nade mnou kontrolu. Pořád mi něco podsouvala, neustále mě přesvědčovala o své pravdě, vnucovala mi své názory. Podepsalo se to i na mém vztahu se současným manželem Ivanem, kterého jsem si vzala i navzdory matčiným proslovům.

Zdroj: 123RF.COM

Nelíbí se mu, že má matka stále šťourá do života své dospělé a dost rozumné dcery, která by o sobě dokázala rozhodovat sama. Situace došla až tak daleko, že mě manžel postavil před hotovou věc. „Buď se matce konečně postavíš a ukážeš jí, že máš svůj život a svůj rozum, nebo podám žádost o rozvod,“ zněla jeho slova, kterými mi tzv. dal nůž na krk.

Spokojená matka, nebo spokojené manželství? Až v mých 37 letech jsem se dokázala vzepřít své vlastní mámě a konečně jsem jí zakázala o mně rozhodovat. Trvalo mi to sakra dlouho, ale teď konečně mohu žít tak, jak chci já.

Autor: Nikol Kolomazníková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články