Denisa (36): Můj syn (6) před spaním dělá něco nechutného. Potřebovala bych od vás poradit, jak ho to odnaučit

od Andrea Světlíková
2 minuty čtení
shutterstock 1681618693
shutterstock 1681618693

Malé děti mnohdy dělají věci, které by dělat neměly. Jenže v určitém věku by s tím měly přestat, a pokud je to neodnaučíme, může to mít vliv i na jejich zdraví. A přesně toho se bojí naše čtenářka Denisa, která vás tímto žádá o radu.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenářky. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenářky pozměněna.

Ta čte příspěvky na naší stránce poměrně pravidelně. Rozhodla se, že se nám i ona svěří se svým příběhem, který možná přijde leckomu komický, ale ona má o svého syna skutečný strach.

„Jeho zlozvyku jsem si všimla teprve nedávno a vlastně náhodou. Snažím se ho od té doby přesvědčit, aby to nedělal, ale kdykoli se otočím, pokračuje v tom. Vůbec nevím, co mám dělat,“ píše.

Zahlédla jsem to škvírou ve dveřích

„Jsou to asi tři měsíce, co jsem dávala synkovi dobrou noc. Škvírou ve dveřích jsem ještě nahlédla k němu do pokojíčku z chodby. Má nad postelí svítící samolepky, takže nespí úplně potmě.

A tehdy jsem si všimla, že syn usíná s palcem v puse. Napadlo mě, že je to třeba náhoda. Ten večer jsem ho už nebudila. Druhý den jsem ho ale zkontrolovala a viděla, že to dělá znova.“

Denisa se pokusila synovi vysvětlit, aby si palec do pusy nestrkal, jakmile se ale otočila, on v tom pokračoval. Pak si začala všímat, že to nedělá jen před spaním, ale i během dne.

„Když se třeba soustředí na nějakou činnost, strčí si palec do ruky a cumlá ho. Už pochopil, že se mi to nelíbí, kdykoli se k němu otočím, přestane. Ale když si myslí, že ho nevidím, ihned má zas ruku v puse.“

Denisa zkoušela všechno. Slibovala odměny, když její syn s cucáním palce přestane, hrozila tresty. Ale nic nezabralo.Šestiletý chlapec si podle učitelek cucá prsty i ve školce před dětmi.

Bojím se o jeho zdraví

„Jedna věc je, že by mu v jeho věku už mělo být trochu trapně. Zkrátka je to něco, co se nedělá, on sám by si to měl uvědomit. Jenže to není ten největší problém,“ říká Denisa.

„Bojím se, že si může zkazit své rostoucí zuby, které se v jeho věku vyvíjejí. Kousat si s mléčnými zuby nehty a ocumlávat palec jim rozhodně neprospěje.

Navíc si palec cucá kdykoli a kdekoli. Jdeme spolu ven, on sáhne na nákupní košík a ruku strčí do pusy. Nedokáže pochopit, že jsou všude kolem bacily a že z neumytých rukou se mu snadno dostanou do těla.“

Denisa je zoufalá a vůbec neví, jak by se měla s problémem vyrovnat. Řešila ho s kamarádkami, jejich děti ale podobné manýry nemají.

„Uvažuji, že by mohl mít můj syn i nějaký psychický problém. Jinak mě totiž vůbec nenapadá, jak by ve svém věku na takový zlozvyk přišel. Vůbec ale nevím, jak ho to mám odnaučit.“

Autor: Šárka Cvrkalová

Související články