Dana (55): Děti vylétly z hnízda a já si uvědomila, s kým vlastně žiji. Celé ty roky jsem to slepě přehlížela

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
nastvana zena
nastvana zena

Není žádnou extrémní raritou, když manželství drží pohromadě jenom děti. Spousta párů, dokonce i mezi těmi, které znám, má doma problémy. Ale kvůli dětem se snaží udržet rodinu pohromadě. Nikdy by mě nenapadlo, že to bude i můj případ, ale nakonec se i u mě potvrdilo, že kvůli rodině člověk přehlédne spoustu věcí.

S manželem jsme spolu žili třicet let. Vzala jsem si ho, když mi bylo dvacet sedm, už dva roky předtím jsme spolu bydleli. Mnozí nám záviděli naši dlouhou lásku. Pravda ale je, že jsem si jenom nikdy neuvědomila, s kým to vlastně celé ty roky jsem.

Máme spolu tři děti. Nejmladší syn před rokem odešel na vysokou

Zdroj: 123RF.COM

Když se nám narodila první dcera, byli jsme štěstím bez sebe. Stejně tak to bylo v případě dalších dvou dětí – chlapců. Manžel trávil v práci přesčasy, aby domů nosil peníze a my mohli jezdit na výlety. O víkendech spal nebo byl venku s přáteli. Chtěla jsem ho nechat odpočívat, protože se kvůli rodině tolik nadřel. Čím byly děti starší, tím víc si začaly uvědomovat, že jediné, co jim otec dává, jsou peníze.

Nikdy s námi nejel na výlet, nikdy se s námi nepodíval na film, nebo si nezahrál hru. Omlouvala jsem to, myslela jsem, že pro nás dělá všechno. Až s odstupem času mi dochází, že to vlastně není pravda. Je to rok, co náš nejmladší syn odešel na vysokou. Bydlí na koleji. Starší děti už mají vlastní rodinu a sotva je vídáme. Očekávala bych, že se manželův přístup změní, ale opak je pravdou.

Zdroj: 123RF.COM

Čas trávil v práci, na mě se sotva podíval. Odešla jsem od něho

Snažila jsem se mu vysvětlit, že už by si mohl na stará kolena dát trochu volnější režim. Peněz máme dost, děti se o sebe už starají samy. Nechápala jsem, proč pořád chodí domů pozdě. Jednoho dne mu bouchly nervy. Křičel na mě, že se o velkou rodinu nikdy neprosil. Že kdyby byl doma klid, nemusel by tolik času trávit v práci. Za ta léta prý si na to tolik zvykl, že už se teď nedokáže vrátit ke starému životu.

A já si uvědomila, že se vlastně nikdy nechoval, jako by měl děti rád. Všechnu práci jsem odvedla já, lásku jsem jim dala jenom já. On sice nosil peníze, ale ne pro ně, ale spíše proto, aby měl od nás všech klid. Kvůli rodině jsem si celá ta léta neuvědomovala, s kým to ve skutečnosti bydlím. Teď, když to vím, odešla jsem od manžela. Ať si pracuje dnem i nocí. Ale beze mě.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články