Celibát: Víme, jak vás absence milostného života ovlivní

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Celibat
Zdroj: Shutterstock

Milování je součástí partnerského života a pro někoho je neodmyslitelnou složkou existence. Někteří lidé z náboženských důvodů odkládají milování až do svatby, existuje ale také několik málo jedinců, kteří dodržují úplný celibát. Je to správně, nebo špatně? Odpověď zná server Medical News Today.

Úplná absence milostného života váš může ovlivnit v mnoha ohledech. Bude mít vliv na vaše fyzické i psychické zdraví a na váš partnerský život. Jaký názor mají na celibát vědci?

Co se s vaším tělem děje, pokud mu nedáte to, co od přírody požaduje? Z průzkumů vyplývá celá řada zajímavých skutečností o tom, jak celibát působí na člověka v oblasti jeho vztahů i zdraví. A my vám představujeme ty nejzajímavější z nich.

Fyzické zdraví

Celibát neznamená jen nemít pohlavní styk vůbec. Jde také o dlouhé období, během kterého se s nikým nemilujete, i když dříve jste už nějakou tu zkušenost měli. Podle lékařů je ale velmi nepravděpodobné, aby měla absence milování jakýkoli vliv na vaše tělo.

Pokud se naopak se svým partnerem milujete pravidelně, může se mnohé změnit k lepšímu. Dochází totiž ke zlepšení imunitního systému, a dokonce také k menšímu riziku kardiovaskulárních problémů.

Podle studie z roku 2016 může milování jako takové, nebo masturbace, pomoci mužům s prevencí proti rakovině prostaty. Ti, kteří ejakulovali zhruba 21krát za měsíc, mají podle vědců až o 15 % nižší šanci, že je čekají komplikace spojené s touto nemocí.

Psychické zdraví

Milování je podle mnohých potřebné k psychickému klidu a k pohodovému jednání každého z nás. Je to sice podle vědců z velké části pravda, existují však jedinci, kteří tvoří výjimku.

Pokud je sexuální abstinence nedobrovolná, mohou se podle medicalnewstoday.com projevovat deprese, agrese a celá řada psychických nemocí, ovšem pokud člověk drží celibát sám od sebe, obvykle jsou tyto problémy jen výjimkou.

Milování a masturbace podle průzkumů nicméně prokazatelně snižují stres a pomáhají proti úzkostem. Někteří lidé jsou přesvědčeni, že jim celibát pomůže, nicméně je hodně individuální, kdy to tak skutečně je, a kdy nikoli.

Podle studie, která zkoumala 10 429 žen s nízkou sexuální touhou, 27,5 % z nich uvedlo, že jim milování způsobuje úzkost. Mezi těmi, které měly v tu chvíli partnera, však bylo toto číslo mnohem vyšší, a to 81 %.

Partnerský vztah

Web healthline.com píše, že studie z roku 2015 ukazují, že pokud má někdo nedostatek milostného života, avšak nemá stálého partnera, není to takový problém, jako držet celibát a mít vztah. I když se oba lidé v něm totiž dohodnou, že je pro ně lepší život bez milování, mnohdy to není pravda.

Milování pomáhá v párech zlepšit komunikaci, dodává nám pocit blízkosti druhé osoby a celkově náš vztah posiluje. Je ale vždy třeba myslet na to, zda se oběma líbí to samé, mnohdy kvůli neshodám v posteli vztahy také končí.

Závěrem lze tedy říci, že ačkoli v některých případech je celibát vhodný a může pomoci s problémy, lidé, kteří se pravidelně s partnerem milují, mají menší riziko psychických i fyzických nemocí, a zároveň pravděpodobnost šťastnějšího vztahu.

Zdroj: medicalnewstoday.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Související články