Aneta (28): Dilema těsně před svatbou. Zamilovala jsem se do kamaráda a musela se rozhodnout

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
zena 23
zena 23

Aneta se měla vdávat. Přípravy a plánování její svatby byly v plném proudu a do nejkrásnějšího dne v jejím životě zbývalo jen několik týdnů. Zatímco jiné nevěsty by pár týdnů před svatbou řešily poslední detaily, Aneta byla vlivem osudu postavena před důležité životní rozhodnutí.

Vždycky jsme byli jen dobří přátelé

„Ačkoli mnoho lidí říká, že přátelství mezi mužem a ženou neexistuje, já jsem naopak byla toho názoru, že existuje. Já a můj kamarád Martin jsme toho dokonce byli zářným příkladem. Kamarádíme spolu už od chvíle, kdy jsme si první den na vysoké škole na přednášce sedli vedle sebe. Známe se už několik let. Vždycky jsme byli jen dobří kamarádi,“ vysvětluje Aneta. A pevně si stojí za svým přesvědčením, že mezi mužem a ženou skutečně může existovat pouze čisté přátelství bez vedlejších úmyslů.

Byla jsem přesvědčená, že můj přítel je pro mě ten pravý

V životě Anety figuroval ještě jeden velmi důležitý muž, její přítel David. Aneta byla přesvědčená, že je pro ni ten pravý. Báječně si spolu rozuměli, skvěle spolu vycházeli, a právě proto Aneta po tříletém vztahu souhlasila se svatbou.

Zdroj: 123RF.COM

„Žádost o ruku sice přišla nečekaně, já však souhlasila na první dobrou,“ směje se Aneta. „Upřímně jsem si neuměla představit, že bych zbytek svého života měla prožít vedle někoho jiného než vedle Davida. Na svatbu jsem se moc těšila,“ říká Aneta.

Najednou jsem měla v srdci zmatek

„Asi jako každá budoucí nevěsta jsem nadšeně začala plánovat svatbu. Až do toho okamžiku jsem si neuměla představit, kolik je s tím vlastně práce,“ uvažuje Aneta nahlas. „S přípravami a vším okolo mi pomáhaly nejen kamarádky, ale hodně se zapojoval i kamarád Martin. Nabídl mi pomoc. Chtěl mi být při ruce, kdykoliv bych potřebovala. Bylo to od něj velmi milé,“ pokračuje Aneta a na její tváři se objeví zasněný výraz.

Zdroj: 123RF.COM

Velmi rychle ale z jejího obličeje zmizí a vystřídá ho zamračení. „Čím blíže svatba byla, tím větší zmatek jsem měla ve svém srdci. Snažila jsem se sebe sama přesvědčit, že je přece v pořádku, že po svatbě budu žít pouze s Davidem a strávím s ním zbytek života. Mé srdce mě ale stále hlasitěji přesvědčovalo, že možná přeci jen nedělám dobře,“ odhaluje nám Aneta vývoj událostí, který ohrozil svatbu i její vztah s Davidem.

Byl to někdo jiný, kdo ukradl moje srdce

Aneta začala být na pochybách. Do svatby zbývalo jen pár týdnů. Musela si udělat v hlavě, a především ve svém srdci, pořádek.

„Čím více jsem nad tím přemýšlela, tím více jsem si uvědomovala, že to byl ve skutečnosti někdo jiný, kdo pro sebe ukradl moje srdce,“ vysvětluje Aneta. „Nebyl to David, o kterém jsem si ještě před nedávnem myslela, že je to muž mého života. Byl to Martin, můj kamarád, o kterém jsem byla přesvědčena, že nás pojí pouze velmi dobré přátelství. Bylo v tom ale něco mnohem více, především z mojí strany,“ svěřuje se Aneta.

„Musela jsem se rozhodnout. Svatba byla za rohem. Všechno bylo připraveno. Proto jsem se Martinovi svěřila se svými pocity. Pokud by mě odmítl, možná bych si Davida přeci jen vzala. On ale moje city opětoval, dokonce se přiznal, že mě miluje už delší dobu. Svatbu jsem zrušila. Byla jsem ráda, že se mé srdce s pravdou ozvalo včas,“ usměje se Aneta. Tím ukončí svůj krásný příběh, který je jako z filmu.

Autor: Nikol Kolomazníková

Názor odborníka

Situaci jako je tato je nutné si velmi dobře promyslet. Čím více se blíže svatba, tím častěji je možné se setkat s pochybami a pocity nejistoty. Je proto podstatné rozlišit, co jsou pouze chvilkové pocity spuštěné svatbou a tlakem okolo této události, a co je hlubší a dlouhodobější pocit, který vystupuje v takový okamžik do popředí.

Jak už tomu bývá, některé věci si člověk zkrátka uvědomí až ve chvíli, kdy je zahnán do kouta. Vidina společné budoucnosti může poodhalit něco, nad čím člověk v každodenním životě příliš nepřemýšlí nebo si ani neuvědomuje. Z tohoto důvodu je zapotřebí, aby se člověk dokázal patřičně vyznat sám v sobě a uměl rozlišit, o jakou situaci se v jeho či jejím konkrétním případě jedná.

Hlubší sebepoznání, seberozvoj, pochopení svých pocitů a sebe sama obecně jsou záležitosti, kterým je možné se věnovat za pomoci psychologa či jiného odborníka.

Mgr. Jiří Brouček
Psycholog


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články