Adéla (33): Po porodu jsem udělala něco, co ostatním přijde odporné. Ale i teď si za svým rozhodnutím stojím

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
zena 23
zena 23

Ještě než se má dcera narodila, přečetla jsem si o tom všechno. A byla jsem rozhodnutá, že to chci zkusit. Můj manžel ani kamarádka, kterým jsem o tom řekla, mě však nepochopili.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenářky. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenářky pozměněna.

Dnes jsem matkou dvou krásných holčiček. První dcera se mi narodila před devíti lety. Tehdy jsem o věcech okolo těhotenství a porodu nevěděla zdaleka tolik jako dnes. O to víc jsem si při druhém těhotenství zjišťovala další a další informace spojené s porodem, které jsem dříve nevěděla. A dozvěděla jsem se to, za co mě dnes všichni odsuzují.

Četla jsem o tom na internetu a věděla, že to chci vyzkoušet

Během těhotenství jsem si totiž často pročítala různé weby určené nastávajícím maminkám a tamější diskuze, kde jsem se dočetla plno zajímavých a pro mě mnohdy překvapivých věcí. A tahle byla jednou z nich.

Na těchto stránkách jsem se totiž dočetla, že některé maminky po porodu různými způsoby konzumují vlastní placentu.

Ačkoli je mi jasné, že většině lidí se z toho zvedá žaludek a nikdy by nic takového neudělali, mě to tolik zaujalo, že jsem se rozhodla to zkusit.

Kamarádka i můj manžel mě nechápali

O svém rozhodnutí jsem řekla svému manželovi. Řekla jsem mu, že bych chtěla pozřít část své placenty, že je to dle mých informací moc zdravé. Manžel mi ale neporozuměl, navíc jsem na něm poznala, že je mu z té představy zle.

Raději jsem to tedy řekla své kamarádce Lence, u které jsem čekala lepší odezvu. Ale ani u ní jsem neuspěla. Lenka mi dokonce řekla, že jsem se zbláznila.

Můj doktor mě chápal, ale nesouhlasil s tím

Svůj plán o pozření vlastní placenty jsem tedy raději konzultovala i s mým ošetřujícím lékařem. I na něm ale bylo vidět, že se mu ta představa moc nezamlouvá.

Sice mu to nepřišlo vyloženě správné, ale uznal, že za dobu své praxe se s podobným přáním již setkal. Mimo jiné mi potvrdil informaci z diskuzí, že z placenty je možné připravit také speciální koktejl.

Strávení placenty je tímto způsobem prý nejjednodušší. A tak jsem se pro tento způsob rozhodla i já.

Ačkoliv o mně říkají, že jsem odporná, já si za tím stojím

Má druhá dcera se narodila naprosto zdravá a porod proběhl v pořádku. Se sestřičkami i s lékařem jsme se dohodli, že po porodu uloží placentu do chladicího boxu.

Ačkoli všechny sestřičky také mé rozhodnutí nepodporovaly, některé mi to dost okatě dávaly najevo, jedna ochotná sestřička mi slíbila, že mi koktejl z placenty připraví.

Tak také udělala a já tak pozřela kus sebe. Koktejl ale překvapivě chutnal po ovoci, placenta v něm vůbec nebyla cítit.

Ačkoli s mým rozhodnutím kdekdo nesouhlasil, dnes jsem moc ráda, že jsem se o tento zážitek nenechala připravit. A vím, že bych to doporučila každé mamince.

Autor: Nikol Kolomazníková


Související články