Estivillova metoda matkám trhá srdce a sousedům uši

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
dite plac
dite plac

Uspávání malých dětí není vždy procházka růžovým sadem. Nejedni rodiče totiž mají zkušenosti s pláčem a křikem, uspávání se kolikrát protáhne i na několik hodin a často rodiče usínají dříve, nežli se chce usnout jejich malému drobečkovi.

Právě proto, že ne všechny děti usnou během chvíle, ale naopak snaha některé z nich uspat kolikrát představuje úkol na pár hodin, uvažuje mnoho rodičů o Estivillově metodě uspávání. Už jste o ní slyšeli?

O co jde?

Estivillova metoda je bezesporu netradičním způsobem, jak naučit dítě usínat, aniž by docházelo k problémům či komplikacím, zejména k tomu, že rodič dítě uspává několik hodin a poté sám odpadne vyčerpáním.

Hned na začátku je nutné zdůraznit, že Estivillova metoda uspávání rozhodně není to pravé ořechové pro každého rodiče. Rodiče totiž rozděluje na dvě skupiny – jedna ji odsuzuje, druhá na ni nedá dopustit.

Je úspěšná, ale mnoho rodičů ji odsuzuje

Ze statistik vyplývá, že Estivillova metoda uspávání dosahuje opravdu vysokých úspěchů. Procentuálně se s její pomocí podaří naučit usínat až devadesát šest procent malých křiklounů, jejichž uspávání bylo pro rodiče noční můrou.

Najdou se ale rodiče, kteří tuto metodu považují a označují jako drastickou. Záleží tedy proto na každém z rodičů, jestli se ji rozhodne vyzkoušet.

Jak metoda funguje?

Nyní se již dostáváme k vysvětlení, jak Estivillova metoda uspávání vlastně funguje. Cílem je naučit dítě, aby usínalo samo. Bez pláče, bez křiku a bez nepříjemných scén.

Nejdříve dítě položte do postýlky a uklidněte ho. Některým dětem ke zklidnění pomůže dudák, jiné potřebují slyšet hlas rodičů u pohádky nebo ukolébavky.

Jakmile dítě uklidníte, klidným a rozhodným hlasem dítěti sdělte, že se jde spinkat. Musíte u toho znít přesvědčivě, děti totiž nejsou hloupé, proto je potřeba jim dát jasně a důrazně najevo, že nadešel čas jít spinkat. Poté od něho odejděte.

Počítejte s tím, že dítko, které bylo doposud zvyklé usínat s vámi, začne plakat. Důležité je vyčkat a nepolevit.

První den se proto k dítěti po minutě vraťte a znovu mu zopakujte, že se jde spinkat. Nemazlete jej ani nepusinkujte. Poté opět odejděte, a pokud dítě začne znovu plakat, vraťte se zpět po třech minutách. Opakujte stejně, dokud dítě neusne.

Další dny intervaly prodlužujte

První dny budou nejhorší. Rodiče, kteří tuto metodu vyzkoušeli, však potvrdili, že skutečně stačí jen vytrvat a nevzdat se, protože se to bude každým dnem lepšit. Následující dny proto intervaly, po kterých se budete k plačícímu dítěti vracet, postupně prodlužujte.

Druhý den poprvé čekejte dvě minuty, poté pět minut, poté osm minut. Třetí den poprvé čekejte tři minuty, poté sedm minut a pak jedenáct minut. Čtvrtý den poprvé čekejte čtyři minuty, poté devět minut a pak čtrnáct minut.

Autor: Nikol Kolomazníková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články