Sociální sítě mají obrovský vliv na šíření poruch příjmu potravy. Žilková s Hanychovou představily kontroverzní styl hubnutí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Agata Hanychova a Veronika Zilkova
Zdroj: Profimedia

Poruch příjmu potravy je celá řada a v posledních letech se o nich hodně mluví. Ačkoli odborníci se na internetu snaží před nimi varovat, mnohdy jsou to ironicky právě sociální sítě, kvůli kterým mnoho mladých lidí problémy má, uvádí Lidovky. A některé celebrity rozhodně situaci nezachraňují.

Po revoluci existovalo mnoho magazínů, které definovaly především ženskou krásu. Dnes mají tuto funkci sociální sítě, píše Reportér. Podle psychiatričky Jany Papežové dnes mnoho mladých lidí trpí poruchami příjmu potravy, protože se chtějí podobat hubeným lidem z internetu.

Problémy trpí i dívky mladší 12 let

Nějakým druhem poruchy příjmu potravy trpí podle odborníků minimálně 4,5 % populace. „Na sociálních sítích se v proanorektické aktivitě podporují. Velice často se i zrazují z léčby a radí si, jak se léčbě vyhnout,“ říká Papežová.

Dodává, že problémy se nejčastěji týkají mladých dívek, v několika procentech dokonce i mladších než 12 let. A mnohdy je problémem i to, že si řada lidí bere příklad ze svých oblíbených celebrit.

Žilková s Hanychovou propagují zvláštní metodu hubnutí

Není to tak dávno, co herečka Veronika Žilková promluvila v médiích o tom, jak společně se svou dcerou Agátou Hanychovou hubnou. Prozradila, že místo toho, aby jídlo normálně snědly, rozžvýkají ho a vyplivnou.

Toto vyjádření pobouřilo mnoho odborníků. „Takového vyjádření se neměla dopustit ani z legrace. Nikdy totiž neví, kolik lidí může inspirovat nebo kolika lidem může připomenout třeba už vyléčenou nemoc,“ komentuje na webu Heroine situaci Apolena Rychlíková.

Vracející se nemoc

Některé celebrity se snaží svými příběhy naopak varovat. S poruchami příjmu potravy se v minulosti potýkalo mnoho zahraničních hvězd, například i herečka Evanna Lynch, představitelka Lenky Láskorádové z Harryho Pottera.

O tom, že se má nemoc tendenci vracet, před časem promluvila i česká zpěvačka Tereza Mašková. „Proč to celé píšu? Protože to řeším. Pravidelně docházím na terapie a mám skvělou terapeutku, se kterou jsem v kontaktu v podstatě každý den, a vím, že tohle nezvládnu sama,“ uvedla.

Její inspirativní vyjádření je jedním z mnoha. Bohužel mnoho slavných na internetu však inspiruje k pravému opaku. „V poslední době léčíme také více anorektických pacientek, které byly obézní a přešly do opačného extrému,“ uvedla již v článku z roku 2017 Jana Papežová s tím, že vliv na ideál krásy měly sociální sítě skutečně obrovský už před pár lety.

Zdroj: Heroine, iGlanc, OnlyU, Lidovky, Reportér, Instagram

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články