Nevěříte si? Možná trpíte Impostor syndromem

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
impostorsyndr
impostorsyndr

Všichni máme ve svém životě občas den, který, ačkoli byl velmi úspěšný, se nám osobně zdá nijaký. Něco se nám podaří, ale zkrátka máme pocit, že to byla náhoda, že si to nezasloužíme a že se příště ke stejnému výsledku nedostaneme. Pro tento pocit, který je vyvolávám především malou mírou sebedůvěry, mají lékaři dokonce název – Impostor syndrom.

Syndrom by se dal označit jako nepříjemný pocit, že jsme dosáhli něčeho, co si nezasloužíme. Je však důležité upozornit, že každému se někdy něco nepovede. Nemusí se hned jednat o tento případ. Přesto je dokázáno, že téměř 70% lidstva minimálně jednou v životě impostor syndrom zažilo či zažije.

Zdroj: 123RF.COM

Nezáleží ani na vašem věku či vzdělání, je to spíše determinací okolí a vaším vlastním psychickým stavem. Pocity se týkají ve větší polovině spíše žen, rozdíl mezi nimi a muži však není zase tak zásadní. Navíc mohou impostor syndromem trpět nejen pracující lidé, ale i student, který se neučil na zkoušku a zvládl ji na jedničku, nebo dokonce i malé děti.

Obvykle se však úkaz drží několika hlavních skupinek lidí. Ty bychom mohly pojmenovat následovně:

Samostatní jedinci – tito lidé mají pocit, že si musí vše vydobýt sami. V případě, že jim k úspěchu někdo pomůže, mají pocit, že je to špatně a že si výslednou chválu nezaslouží. A to i tehdy, když se jedná o projekt, na kterém nelze pracovat samostatně.

Odborníci – vždy musí mít ty nejpodrobnější informace. Nesmí jim uniknout jediná drobná změna a jejich prezentace musí být perfektní. Pokud trpí impostor syndromem, pravděpodobně je před každou větší pracovní schůzí ochromí strach. Bojí se, že nedokáží odpovědět na jednoduchou otázku, nebo že jim uteče nějaká drobnost, která se změnila na poslední chvíli.

Puntičkáři – název kategorie hovoří sám za sebe. Tento typ lidí si zkrátka vždy najde nějakou tu chybu. Ať už je jejich výsledné dílo sebedokonalejší, vždy v něm vidí nějaký problém a trápí se kvůli němu.

Lidé se selským rozumem – mají pocit, že všechno se musí dát nějak vyřešit přirozeně. Jakmile tedy musí studovat či kvůli svým výsledkům něco trénovat, je to pro ně chyba. Dobří jsou pouze tehdy, když jim stačí základní fyziologické předpoklady a zdravý mozek.

Jak se impostor syndromu zbavit?

Existuje mnoho způsobů, jak se syndromu vyvarovat. Nelze s přesností říci, do jaké míry fungují, u každého z nás funguje problematika trochu jinak. Preventivně však můžeme impostor syndromu zamezit pomocí:

Dobré spánkové hygieny – osm hodin spánku denně má velký vliv na náš mozek i vytrvalost. Lidé plni energie vnímají svůj úspěch vždy s větším nadšením než ti unavení.

Zbavení se závislosti na druhých – naučte se pracovat sami za sebe a nespoléhejte na to, že se vás něco udělají ostatní. Tvrdá dřina, kterou vložíte do úspěchu, se vám později promítne a vy pochopíte, že máte důvod být na sebe pyšní.

Naučte se spolupracovat – tento bod je protikladem, ale zároveň vlastně souvisí s předchozím. Je potřeba pochopit systém spolupráce – každý si plní vlastní část, nikdo se v projektu pouze „neveze“ a bez určitého přídělu všech jedinců by výsledný projekt nemohl být dokončen.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články