Jaro je už pomalu na odchodu. Proč patří mezi nejlepší období v roce?

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
jaro
jaro

Každý z nás dobře ví, že s příchodem jara vše postupně zelená, kvete a zbarvuje do nádherných odstínů, a především příroda se po studené zimě opět probouzí k životu. Víte ale, jaký je rozdíl mezi meteorologickým a astronomickým jarem? A proč jsme si jaro vybrali, jako ten nejlepší měsíc vůbec?

Astronomické versus meteorologické jaro

Ze školních lavic si jistě pamatujete, že jaro začíná kolem dvacátého březnového dne. Nicméně málokdo ví, že meteorologické jaro začíná už 1. března a končí 31. května. Naopak jarní rovnodennost pro tento rok vychází na 20. března přesně v 22:58 do 21. června. Jen tak pro zajímavost – 20. března je také světový den vrabců.

Proč tomu tak je?

Je to snadnější, než se zdá. Země oběhne Slunce za 365 dní, 5 hodin, 48 minut a 46 sekund, což nám přesně neodpovídá 365 dnům klasického kalendáře. Něco přebývá. Tím pádem nám každý rok naskočí zhruba čtvrtina dne a stejně funguje i přestupný rok.

Pozitivní vibrace a lepší nálada

Jaro je nádherný čas plný barev, voňavých květin, zpěvu ptáků a úsměvů kolemjdoucích. Spousta z nás je po dlouhé zimě vyčerpaná, a díky blahodárnému slunečnímu svitu opět ožíváme a „dobíjíme si tak baterky“. Není žádné tajemství, že nejvíce depresivní období probíhá od listopadu do února. Jarem se vše obrací k lepšímu.

Pastva pro oči

Stačí jen vystrčit hlavu z okna a hned uvidíte, co úžasného příroda dokáže. Jste plní kreativních nápadů a povzbuzujících myšlenek, což je mimochodem také vědecky dokázáno. Existují studie, které potvrzují, že čím více barev člověk v přírodě vidí, tím více je pozitivně naladěn.

Vůně všude kolem nás

Tady si možná začnou alergici klepat na čelo, ale vůně krásně rozkvetlých květin je prostě báječná. Což mimo jiné signalizuje včelkám, že mohou začít opylovávat květiny. Takže se opět můžeme těšit na zahájení medové sezóny.

Příjemné teploty

Není zima ani vedro. Jako správní Češi si stále stěžujeme, a to buď na tuhé zimy nebo naopak na šílená vedra. Jaro je takový příjemný kompromis mezi těmito obdobími. Nemusíte se mazat silnými krémy na opalování nebo si přes hlavu přetahovat huňatý svetr. Přichází čas lehkých bundiček a šatů.

Nejlepší čas sportovat

V neposlední řadě je nutno zmínit, že přichází ideální doba na většinu sportovních aktivit. Příroda vás k tomu přímo vybízí. Nemusíte se bát úpalu či nepříjemného nachlazení. Tak neváhejte a pusťte se do toho.

Autor: Monika Holemá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články