Drastické opatření: Flegr by nám chtěl nařídit styk jen s šesti lidmi

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
jaroslav flegr
jaroslav flegr

Parazitolog a evoluční biolog Jaroslav Flegr má jasno. Situaci ohledně koronaviru jsme podcenili a současná opatření jsou dle něj nedostačující. Kdyby bylo po něm, Češi by se po vzoru Anglie stýkali maximálně se šesti cizími lidmi a radikálně omezili společenský život.

Flegr se domnívá, že jsme zaspali a návrat roušek měl přijít rozhodně dříve, než v září. Omezení mezilidského kontaktu by tak dle něj mělo být dalším krokem. A to i v rámci rodiny. Řekl to v nedělní Partii na CNN Prima NEWS.

Omezení oslav na měsíc

V souvislosti s tím je Flegr toho názoru, že by si lidé měli dávat i pozor na to, kam se chodí bavit. Zmínil například oslavy a podobné akce. Ty bychom si měli odepřít aspoň na měsíc.

Flegr rovněž řekl, že pokud to takto bude pokračovat dál, můžeme tu mít i deset tisíc nakažených denně, což už bude pro nemocnice opravdu velký problém, především co se týká pacientů s vážným průběhem nemoci.

„To, co udělali v Anglii, maximálně šest cizích lidí, by se mělo zavést teď u nás. Vypadá to drasticky, ale my se nesmíme připravovat na to, co bylo před čtrnácti dny, ale musíme se připravit na to, co bude za týden,“ pronesl v televizi.

Myšlenkově se Flegr shoduje s epidemiologem Romanem Prymulou, který už prohlásil, že druhá vlna epidemie nového typu koronaviru už nastala.

I on by nejradši oslavy a podobné společenské události vypustil zejména kvůli přenosu vzduchem.

Velká Británie se řídí pravidlem šesti od dnešního dne

V Anglii platí opatření zákazu styku s více než šesti lidmi venku i ve vnitřních prostorách od dnešního dne. Předtím se týkalo až třiceti lidí.

Aktuální nařízení se neplatí pro školy, pracoviště, některé svatby, pohřby a organizované týmové sporty, platí však pro domácnosti nebo restaurace a bary. Za porušení nařízení hrozí pokuta.

„Opravdu doufám, že se nám tímto podaří epidemii ukočírovat do Vánoc,“ řekl tamní ministr zdravotnictví Matthew Hancock.

Autor: Šárka Blahoňovská


Související články