Člověče, nezlob se. Hra, kterou hrál téměř každý

od Luboš Klouček
2 minuty čtení
Zdroj: 123RF.COM

Člověče, nezlob se! Hra má původ v Indii, kde vznikla původně s názvem Pačící již v 7. století. Svůj současný název dostalo krátce před 1. světovou válkou od německého obchodníka.

Do té doby bylo známé především pod pojmenováním Elie mit Weile (Spěchej pomalu). V současné době se jedná o jednu z nejrozšířenějších her na celém světě. Ačkoli pravidla jsou vždy vesměs podobná, pokud vás již nebaví klasické házení kostkou a uklízení nudných figurek do domečků, inspirujte se nejen světovými verzemi a obohaťte své večery s dětmi trochu netradiční deskovkou.

Pozměňte pravidla – učte děti matematice

Zdroj: 123RF.COM

Pokud vám klasické házení kostkou přijde nudné, a chcete navíc své ratolesti zdokonalit v matematice, existuje hned několik variant, jak hru obohatit. Spousta z nich pochází ze severských zemí jako jsou Finsko či Švédsko, kde se hra za podobných podmínek hraje běžně. Příkladem takového matematicko-logického obohacení může být:

  • Nešťastné číslo 5 – kdykoli hráč hodí číslo 5, hází ještě jednou a vybranou figurku poté posune o padlé číslo vzad.
  • Útěk z boje – kdykoli má hráče někdo „vyhodit“ z jeho políčka, hází kostkou vyhazovaný i jeho protihráč. Komu padne vyšší číslo, na políčku zůstává. Soupeř je vyhozen zpět na start.
  • Týmová spolupráce – pokud hru hrají čtyři lidé, utvoří na začátku hry dvojice a dohodnou se na jednom čísle od 1 do 6. Kdykoli jednomu z dvojice padne smluvené číslo, může hrát i za spoluhráčovy figurky (aby mu pomohl do domečku, nebo uškodil například vyhozením figurky soupeřova týmu).

Zapojte do hry seriálové postavy

Pokud mají vaše děti svůj oblíbený seriál, hledejte na internetu nové verze Člověče, nezlob se!. Hra je natolik oblíbená, že existuje nespočet typů téměř se všemi oblíbenými animovanými hrdiny.  Ať už si chcete zahrát za ovečku Shaun, Toma a Jerryho, nebo některého hrdinu z Pokémonů, rozhodně si vyberete favorita. Ačkoli se jedná v podstatě pouze o grafické zpracování hry, vaše děti budou najednou do deskovky tak zapálené, že i vás její děj naplno vtáhne.

Vytvořte si vlastní deskovku

Nastartujte svůj kreativní mód a vytvořte si s dětmi vlastní hrací plochu i figurky. Ať už půjde o animované hrdiny ze seriálu, zvířátka, nebo třeba členy vaší rodiny, vlastnoručně vyrobená hra jen tak neomrzí. Stejně tak si můžete vymyslet svá pravidla s čísly, nebo přidat jednotlivé vlastnosti některým políčkům.

Udělejte z nudné hry, která je v podstatě o náhodě a hodu kostkou, zábavu na celý večer, při které se děti naučí počítat, logicky uvažovat a spolupracovat s ostatními.

A pokud máte početnější rodinu a chcete si zahrát ve více lidech, existuje spousta verzí pro více než čtyři hráče. Vyberte si proto jednu z nekonečných možností, obohaťte svou hru o nová pravidla a zahrajte si Člověče, nezlob se! určené vaší rodině přímo na míru.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články