Whole30: Dieta, která má pomoci k lepšímu a dlouhodobému zdraví

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Dieta
Zdroj: Shutterstock

V angličtině se mu říká Whole30. Jde o třicetidenní dietní plán, který slibuje kromě hubnutí také další zdravotní benefity, a to jak po fyzické, tak i psychické stránce. Příznivci si dietu chválí, kritici ale na druhou stranu tvrdí, že jde o neudržitelný výstřelek. Kde je pravda?

Dieta spočívá v tom, že na 30 dní ze svého jídelníčku vyřadíte určité potraviny. Patří k nim alkohol, cukr, obiloviny, luštěniny a mléčné výrobky. Dieta byla vyvinuta v roce 2009 a původně propagována jako způsob, jak resetovat metabolismus a přetvořit vztah k jídlu, uvádí Healthline.

Cesta k dlouhodobému zdraví

Program Whole30 podporuje myšlenku toho, že některé potraviny jsou pro lidské tělo škodlivé. Jejich vynecháním na 30 dní by se mělo tělo stabilizovat a my bychom tak po čase docílili šance na lepší dlouhodobé zdraví.

Po 30 dnech vyřazení potravin z jídelníčku je postupně opět zkoušíte konzumovat a sledujete jejich vliv na vaše zdraví. V některých případech pak podle všeho přijdete na to, že vám jídlo ubližuje a vyhnete se mu už trvalo, píše Shape.

Na rozdíl od mnoha jiných diet není v tomto případě potřeba sledovat kalorie nebo si hlídat velikost porcí. Vše je pouze o tom, že se po 30 dní budete některým jídlům vyhýbat.

Výhody nejsou vědecky podložené

Podle jedinců, kteří dietu zkoušeli držet, má Whole30 jasné výsledky. K výhodám programu patří hubnutí, zlepšení spánkového režimu, lepší sportovní výkony a snížení chuti k jídlu.

Všechny tyto body jsou nicméně vědecky nepodloženy. Zda je dieta skutečně tak účinná, není jasné. I když v některých ohledech vědci souhlasí, že vynechání daných potravin skutečně může pomoci.

Není však jasné, zda ve chvíli, kdy po 30 dnech začnete jíst opět normálně, nedojde k jojo efektu nebo jiným negativním vlivům na vaše zdraví. Tento typ diety je tak třeba brát s rezervou a nečekat od něj zázraky.

Zdroj: Healthline, Everyday Health, Shape

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články