Specifická sacharidová dieta: 7denní jídelníček, který vám pomůže vyřešit řadu zdravotních problémů

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Dieta
Zdroj: Shutterstock

V zahraničí je známá pod zkratkou SCD (Specific Carbohydrate Diet). Do češtiny bychom pojem přeložili jako specifická sacharidová dieta. Jde o dietu, během níž z jídelníčku vyloučíte veškeré cukry, které tělo dokáže strávit jen velmi obtížně, nebo dokonce vůbec.

Specifická sacharidová dieta podporuje teorii, která říká, že omezení některých sacharidů může pomoci lidem s gastrointestinálními problémy, vysvětluje WebMD.  K těm se řadí například časté pálení žáhy, onemocnění střev nebo zácpa.

Dietu vyvinul pediatr Sidney Valentine Haas, který v roce 1951 publikoval výzkum ve své knize, uvádí Medical News Today.

Podle Haase jsou sacharidy formy cukru, které podporují růst bakterií a kvasinek ve střevech, což způsobuje nerovnováhu bakterií a jejich přemnožení.

Přísná dieta

Co se týče jídelníčku, který by měl člověk na této dietě dodržovat, je to poměrně komplikované. Povoleno je kuřecí maso i ryby, ovšem zcela bez dochucovadel.

Naopak zakázány jsou téměř veškeré druhy příloh a také zrna, a to včetně těch, která neobsahují lepek. Můžete si dopřát dostatek ovoce i zeleniny. A to jak v běžné formě, tak sušené, vždy ale bez přidaného cukru.

Člověk by se měl navíc řídit 7denním plánem. Ten začíná na pouhém ovoci a postupně jsou do něj přidávána další jídla.

Ovoce a zelenina jako základ

Co se týče příkladového jídelníčku, je vcelku jednoduchý. První den by člověk měl jíst pouze ovoce a zeleninu. K obědu je jako větší jídlo doporučována čočka. V dalším dni se může přidat bílý jogurt a šálek kávy.

V následujících dnech doporučuje třeba server Very Well Fit rajčatovou polévku. Čtvrtý den můžete přidat rybu a až pátý den do jídelníčku zařaďte maso. V posledních dvou dnech si můžete dát dokonce i krevety, vařené vejce a fazolový salát.

Celý jídelníček je vhodné začít v pondělí a ukončit nedělí, následně pak tento jídelní plán několikrát opakovat. Teprve po měsíci nebo dvou se dieta na vašem těle projeví.

Co se týče vlivu na lidské zdraví, studie z roku 2015 potvrzuje, že se při dodržování diety zlepšila kvalita života lidí.

Analýza z roku 2017 pak doplňuje, že u zkoumaných subjektů došlo v oblasti zdraví střev a vylučovací soustavy k velkému zlepšení.

Zdroj: Cleveland Clinic, WebMD, Medical News Today, Very Well Fit, Eat Right, National Library of Medicine

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články