Rektální masáž nebo prsty v uších. I to jsou cesty, jak se zbavit škytavky

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Skytavka
Zdroj: Shutterstock

Škytavka někdy trápí každého z nás. A každému také fungují k jejímu zastavení jiné triky. Někdo zadrží dech, někdo se napije vody. Někomu pomůže, když ho vylekáte. Kromě těchto osvědčených možností, jak se problémů zbavit, ale existují také trochu netradiční cesty.

Proti škytavce fungují i některá jídla. Můžete zkusit lžíci medu, nebo třeba citron se solí. Pokud ale nic z výše zmíněného nezabírá a vy se problému chcete opravdu rychle zbavit, pomoci může třeba rektální masáž.

Když škytavka přetrvává

Nejspíš vám to zní šíleně a říkáte si, kdo by něco takového kvůli škytavce dělal. Jenomže pokud vám nezabírají běžné pomůcky proti tomuto problému a škytáte bez přestávky už několik hodin, můžete se potýkat mimo jiné s bolestmi v oblasti hrduníku a břicha. Nehledě na to, že je škytavka jednoduše otravná.

„Nezvladatelná škytavka je neobvyklý jev, který velmi pravděpodobně vzniká přes supraspinální centrum mozkového kmene,“ říká pro Seattle Times doktor Francis Fesmire. Ten také vysvětluje, proč může rektální masáž problém zastavit.

Proces podle jeho slov stimuluje bloudivý nerv, který spojuje informace mezi mozkem a vnitřními orgány. Masáž je třeba provádět pomalými krouživými pohyby a škytavka následně ustane. Je ovšem možné, že se po pár hodinách vrátí a proces se bude muset opakovat několikrát.

„Navracející se a dlouho trvající škytavka je vážným zdravotním problémem. Tento proces ji nicméně může postupně během několika dní vyléčit,“ upřesňuje Fesmire.

Nebo si strčte prsty do ucha

Rektální masáž je velmi neobvyklý způsob, jak škytavku vyléčit. Pokud se vám nezamlouvá, můžete vyzkoušet si prsty ucpat také obě uši najednou. I tato činnost stimuluje bloudivý nerv, ovšem není tak spolehlivá jako předešlý způsob.

Chápeme ale, že mnoho lidí dá tomuto způsobu přednost. Dříve, či později by měla škytavka ustoupit, pokud budete prsty v uších vyvíjet opatrně mírný tlak. V případě, že vás škytavka trápí delší dobu a nic nezabírá, bude nejspíš třeba navštívit lékaře. To se ale doporučuje pouze tehdy, pokud škytáte déle než dva dny v kuse.

Zdroj: PubMed, Jama Network, Ifl Science, Seattle Times, OnlyU, BBC

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články