Proti škytavce fungují i některé pokrmy. Vyzkoušejte med nebo citron se solí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
skytavka
Zdroj: Shutterstock

Škytavka jednou za čas přepadne každého z nás a není to nic příjemného. Ostatní se nám sice smějí, když uprostřed každého slova poskočíme a vydáme vtipný zvuk, nám to ale k smíchu nepřijde a chceme se jí co nejrychleji zbavit. Pomoci mohou překvapivě i některé pokrmy.


Říká se, že má člověk zadržet dech nebo se nechat vylekat, aby začal myslet na něco jiného. Někteří odvážnější jedinci se škytavky zbavují tím, že se postaví na hlavu. Existují ale i účinnější metody. Obvykle mohou pomoci i některé potraviny, které má člověk běžně v domácnosti.

Studená nebo teplá voda

Někomu pomáhá voda studená, někomu naopak teplá. Server Healthline uvádí, že pokud se chce člověk zbavit škytavky, ideální je napustit si sklenici úplně ledové vody, nejlépe do ní ještě přidat led a potom pomalu tekutinu upíjet.

To pomáhá stimulovat takzvaný bloudivý nerv v krku a může tak od škytavky pomoci. Velmi podobně má fungovat také cumlání kostky ledu nebo kloktání studené vody.

Na druhou stranu ale server také píše, že pomoci může i voda teplá, skoro až horká. Tu naopak vypijte takzvaně na ex bez nadechování. Podle webu Times of India každému člověku pomáhá něco jiného. Je tak třeba vyzkoušet, zda je pro vás vhodnější studené, nebo teplé.

Med nebo burákové máslo

Další radou je dát si do úst lžičku medu nebo burákového másla. Před polknutím převalujte pokrm v ústech a nechte ho rozpustit. Sladká chuť by měla svalstvu pomoci s uvolněním a minimálně by vás pak polykání během škytavky nemělo bolet.

Insider doporučuje také podobně do rozpuštění cumlat kostku cukru. Můžete si dát také na jazyk trochu krupicového cukru a zhruba 10 sekund ho nechat rozpouštět, než ho polknete. Jak přesně to pomáhá, řečeno není, lidem ale tento trik údajně funguje.

Citron se solí

Některým lidem pomáhá proti škytavce kombinace citronu se solí. Ta je údajně tak odporná, že tělo na okamžik zapomene na jakékoli další problémy a škytavky se tak snadno zbavíte. Citron osolte, překonejte odpor a pořádně si kousněte.

Stejně tak si můžete dát do úst lžičku octa se solí. Otázkou ale je, jak dlouho vás už škytavka trápí a co všechno jste ochotni udělat pro to, abyste se jí zbavili. V některých případech jsou totiž tyto rady poměrně drastické, a člověk tak bude raději ještě pár minut škytat, než aby je vyzkoušel.

Zdroj: Insider, Healthline, Times of India

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články