Od Nového roku hubnu. Jak docílit neporušení tohoto předsevzetí?

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Ubytek vahy
Zdroj: Shutterstock

Jedno z nejčastějších novoročních předsevzetí se týká váhy. Někdo si řekne, že je třeba shodit kila, která přibral přes svátky, obvykle jde ale celkově o snahu dostat se na vysněnou váhu a začít žít zdravě. Jenomže velká část předsevzetí končí porušením už po pár dnech.

Novoroční předsevzetí si každoročně dá přes 40 % Čechů, uvádí Hrot24. A velká část z nich si přeje právě zhubnout. Jenomže diety mnohdy slibují jasné a rychlé výsledky. A když nefungují do 14 dnů, brzy to vzdáme. Jak tedy předsevzetí dodržet?

Ujasněte si, proč to děláte

Prvním důležitým bodem je vědět, že zhubnout chcete opravdu vy. Že to děláte pro své zdraví, proto, abyste lépe vypadali, abyste mohli oblékat oblečení, které se vám líbí.

Pokud hubnete, protože vám ostatní říkají, že vypadáte špatně, nebo protože se nelíbíte partnerovi, je to velmi špatná motivace, která nakonec stejně pomine, uvádí Smartomat.

Realistický cíl

Nedávejte si cíle, pro jejichž naplnění byste se museli udřít k smrti. Stačí začít pomalu. I pár kilo za půl roku je posun. Když uvidíte, že jde váha dolů, budete mít motivaci k tomu pokračovat a třeba se v mnoha ohledech i namáhat trochu víc.

Nesrovnávejte se s ostatními. To, že oni si dali předsevzetí denně uběhnout 2 kilometry, je pro ně možná reálné, pro vás ale být nemusí. Nastavte si pravidla podle svého svědomí a nestyďte se, že nemáte stejnou kondičku jako jiní.

Sdílejte s ostatními

Nejlépe se hubne, když na to člověk není sám. Pokud budete dietu dodržovat společně s jiným členem rodiny nebo kamarádem, můžete se vzájemně podporovat nebo spolu zdravě soupeřit v tom, komu se jeho cíl podaří naplnit dřív.

Důležité také je ukázat radost z výsledků. Sdílejte se svými přáteli informace o tom, jak se stravujete, jak se vám daří cvičit, ukažte jim, že se cítíte lépe nejen fyzicky, ale také psychicky. To všechno výrazně pomůže.

Vytrvejte

Na nový režim si nezvyknete hned. Podle webu Mimi bazar trvá 21 dní, než se pro vás cvičení stane něčím, co automaticky děláte každý den, aniž byste se do toho nutili. A až 6 měsíců může trvat navyknutí na nový, zdravější jídelníček.

Pokud ale zvládnete vytrvat, po čase se pro vás váš nový styl stane něčím, bez čeho už si nedovedete představit život. Vaše staré návyky vám nebudou chybět a nebudete mít tendenci se k nim vracet.

Zdroj: Smartomat, Hrot24, Mimi bazar

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články