O Vánocích přibírá každý. Kolik kilo si ale můžete dovolit nabrat, abyste je po svátcích zase shodili?

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Vanoce pribirani
Zdroj: Shutterstock

Mnoho lidí na Vánoce svou váhu neřeší. Po svátcích ale všichni hledáme způsoby, jak se opět dostat do kondice. Jak Vánoce přežít tak, abyste přibrali jen minimálně? A kolik kilo si vlastně můžete „dovolit“ nabrat, abyste je potom opět bez problémů shodili?

Během Vánoc se přibírá všude ve světě. Potvrzuje to studie zveřejněná na webu PubMed. V Česku je průměrný nárůst váhy zhruba mezi 2–5 kilogramy na osobu, píše Vitalia.

Tradiční novoroční předsevzetí

Na Nový rok se velká část z nás rozhodne, že budeme hubnout. Slova jsou jedna věc, dodržet to je ale náročné. Někdy je dokonce problém dostat se na váhu, kterou jsme měli před Vánoci.

Pokud přiberete 2–3 kilogramy, máte podle psycholožky Ivy Málkové velkou šanci vrátit se na původní váhu i bez diet.

„Pokud někdo přibere dvě, nejvýše tři kila, má velkou šanci je shodit tím, že se po Novém roce vrátí ke svému zdravému životnímu stylu, nemusí kvůli tomu držet drastické diety,“ říká pro server Pro ženy.

Podobný názor má i výživová poradkyně Lucie Petřek Michalcová. „Když se budete takzvaně cpát jen na Štědrý den vším možným a ve velkém množství, ať už je to sladké nebo slané, a jste zvyklí na určité lehké stravovací návyky, tak se hmotnost sice navýší, ale jakmile najedete na svůj režim, do pár dnů je vše pryč,“ tvrdí.

Problémy u obézních osob

Nejvíce přes Vánoce přibírají lidé, kteří mají problémy s nadváhou dlouhodobě. Nejsou zvyklí se příliš hýbat a vedou spíše sedavý způsob života. Ti patří do skupiny osob, které přibírají přes svátky až kolem 5 kilogramů.

V takovém případě už je potom problém se na původní váhu dostat. Je třeba začít se hýbat a pravidelně alespoň třikrát do týdne cvičit. Není potřeba nastavovat drastickou dietu, je ale vhodné jídelníček mírně upravit do zdravější podoby, radí Gymbeam s tím, že potom se i během dvou měsíců může člověk dostat zpět na původní váhu.

Je náročné se na Vánoce nepřejídat, vyhýbat se sladkému a zabývat se zdravým životním stylem. Pokud ale máte problémy s váhou dlouhodobě, snažte se takzvaně „krotit“. V opačném případě se ale nemusíte ničeho bát a můžete si bez výčitek dobré jídlo dopřát.

Zdroj: Pro ženy, Gymbeam, Vitalia, Seznam Zprávy, Jíme jinak, Kafe, PubMed

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články