Galvestonova dieta: Pomáhá zhubnout i udržet kondici

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
dieta
Zdroj: Shutterstock

Existuje celá řada diet, každému vyhovuje jiný způsob hubnutí. Dieta Galvestonova je ale čistě zaměřená na ženy středního věku. Byla navržena tak, aby v menopauze pomohla snížit příznaky středního věku a pomohla ženám udržet se v kondici a shodit nějaké to kilo.


Ve věku menopauzy ženy zažívají mnohé problémy. Kromě toho, že jim často nebývá dobře, se řada z nich potýká i s přibývající váhou. Galvestonova dieta je navržená tak, aby poskytla tělu dostatek živin, pomohla mu bojovat s nepříjemnostmi a zároveň nezatěžovala organismus ničím navíc.

Dieta je založena na částečném půstu. Podle serveru Meraki Lane jde především o to, aby člověk jedl jen v rámci osmi hodin denně a dalších 16 hodin se jakémukoliv jídlu vyhýbal. Kromě toho je ale třeba také dodržovat konkrétní jídelníček.

Přerušovaný půst i protizánětlivá výživa

Galvestonovu dietu navrhla doktora Mary Claire Haver, která také vysvětluje její základní principy. Ty jsou tři. Prvním je již zmíněný přerušovaný půst. Lidé by měli během diety dodržovat 8 hodin, během kterých mohou jíst, a zbylých 16 hodin denně se postit, vysvětluje Jíme to.

Dalším pravidlem je jíst takzvaně protizánětlivou stravu. To znamená především jídla, která mají přirozené antioxidanty a protizánětlivé schopnosti. Ta potom podporují zažívání a správné vylučování, což je při dietě velmi důležité, vysvětluje Medical News Today.

Třetím důležitým bodem je vynechat potraviny obsahující cukry a zpracované sacharidy a přeorientovat se spíše na potraviny, které jsou zdrojem sacharidů s vysokým obsahem živin.

Dieta skutečně funguje

Ačkoli neexistují žádné obecné studie o tom, jak konkrétně dieta funguje, její koncept se setkal u vědců s velmi kladnými názory. Systematický přehled 27 studií z roku 2020 například potvrdil, že spolehlivě funguje právě přerušovaný půst.

Studie z roku 2019 pak použila stejnou šestnáctihodinovou dobu půstu jako Galvestonova dieta. U lidí, kteří se testování zúčastnili, se pak potvrdilo zmenšení pasu během 3 měsíců až o 5 centimetrů.

Jednou z nevýhod Galvestonovy diety je podle serveru Women’s Health tlak na pevnou vůli člověka. Pokud se totiž vydržíte nepřejídat během šestnáctihodinového půstu, máte pak častěji tendenci spořádat více potravin během zbylých osmi hodin.

Zdroj: Jíme to, Meraki Lane, Byrdie, Medical News Today, Women’s Health

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články