Maminky dovedou jen podle čichu poznat své novorozené dítě. S věkem se lidské pachy mění

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Matka s ditetem
Zdroj: Shutterstock

Matky jsou na základě čichu schopny poznat věk svého dítěte. Vychází to hned z několika studií, na kterých se v minulosti podílela celá řada vědců. A stejně tak pro děti je především v prvních týdnech jejich života důležitá vůně těla jejich matky.

Podle výzkumů z roku 2017 považuje až 90 % novopečených maminek vůni svého dítěte za něco jedinečného, co v nich vyvolává silné emoce. Pouze 10 % rodičů uvedlo, že pro ně jejich děti sice voní, neznamená to pro ně ale nic až tak výjimečného. Jednalo se ale především o maminky, které rodily již podruhé nebo potřetí, doplňuje The Guardian.

Silné pouto

Ačkoli většina rodičů vůni svého nově narozeného miminka popíše přibližně stejně, ve skutečnosti je každé cítit jinak. Studie prokázaly, že zhruba do 10 hodin od narození dítěte jsou matky pouze po čichu schopny poznat, které dítě je jejich.

„Každá matka preferuje vůni svého dítěte před ostatními. Ačkoli novorozené děti vnímají i jiné ženy po čichu, pouze jejich vlastní miminko v nich vyvolá speciální pocity. I se zavázanýma očima jsou tak ženy schopny poznat svého potomka pouze po čichu,“ říká pro SCI AM německá profesorka Ilona Croy zabývající se výzkumem právě tohoto smyslu.

S věkem se situace mění

Zatímco u malých dětí je vůně pro maminky něčím velmi emotivním, jak jejich potomci stárnou, mění se také pachy. Souvisí to především s hormony, které se v těle tvoří.

Zatímco ještě pětileté děti jsou často vnímány jako voňavé, od vyššího věku je pak zápach popisován jako neutrální. A kolem 11. roku věku se naopak mění na negativní. Nejhůře je pak tělesný odér cítit během puberty dítěte. A to samozřejmě výrazněji u chlapců, píše WebMD.

Podle Laury Schäfer, doktorantky v Croyově laboratoři, jde o podstatnou součást evoluce, která nám umožňuje osamostatnit se od rodičů. Se změnou pachů totiž přichází také částečný emoční odstup. Ačkoli tak své děti nadále rodiče milují, dovedou se smířit s tím, že už nejde o jejich roztomilá miminka, ale o jedince schopné vést vlastní život.

Zdroj: WebMD, Edition CNN, SCI AM, New Atlas, NIH, The Guardian

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články