Stracciatella není výraz jen pro příchuť zmrzliny či jogurtu, ale také lahodnou italskou polévku

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
stracciatella
Zdroj: Shutterstock

Když se řekne stracciatella, většina lidí si představí jogurt nebo zmrzlinu. Krémově bílý pokrm s kousky hořké čokolády je pro nás pod tímto označením nejtypičtější. Italové to ale mají jinak, stracciatella totiž může kromě toho představovat také jednu z tamních typických polévek.

Server La Cucina Italiana představuje celkem tři pokrmy, které pod pojmem stracciatella můžeme znát. Prvním je zmrzlina, jež vznikla už v roce 1961 v restauraci La Marianna v Bergamu. Zadruhé může jít také o zbytky sýra – o směs, která vzniká smícháním odřezků mozzarelly s čerstvou smetanou.

Třetí pokrm, na který se zaměříme, je pak italská krémová polévka stracciatella. Ta vznikla už před mnoha staletími v Římě. Lidé kdysi kolem Vánoc kupovali velké množství masa a po jeho uvaření jim zbyl vývar, který se pak naučili využívat v tomto receptu.

Stracciatella pochází z výrazu stracciato, což znamená otrhaný, nastrouhaný, popisuje server My Gourmet Connection. Co se týče polévky, jde o jednoduchý pokrm z kuřecího vývaru a vajíček. Příprava jídla je velmi snadná. Vzniká zdravá a chutná polévka, která je u Italů velmi oblíbená.

Recept na stracciatellu

Pokud si chcete polévku stracciatellu připravit i doma, budete k tomu potřebovat 8 hrnků kuřecího vývaru, 1 hrnek drobných těstovin, 5 vajíček, čerstvý listový špenát, petrželku, jarní cibulku, muškátový oříšek, sůl, pepř a parmazán.

Vývar přiveďte k varu a povařte v něm těstoviny. Potom snižte teplotu a nechte polévku mírně probublávat. Mezitím si nasekejte najemno petrželku, natrhejte listový špenát a zelené části jarní cibulky nakrájejte na drobná kolečka.

Do polévky za stálého míchání vlijte rozšlehaná vajíčka. Dochuťte podle chuti muškátovým oříškem, solí a pepřem a přidejte nasekanou zeleninu. Pak nechte vše společně ještě chvíli povařit a můžete servírovat.

Bez sýra ani ránu

Italové milují sýr, ani krémová polévka z vajíček a těstovin se tak bez nastrouhaného parmazánu neobejde. Polévku v misce či na talíři můžete ještě dozdobit něčím zeleným, třeba čerstvou pažitkou či petrželkou.

Polévka je velmi sytá, často se tak podává rovnou jako hlavní chod, po kterém už není třeba si dávat nic jiného. Italové ji ale milují také na večeři. Jí se především v zimním období a okolo vánočních svátků.

Zdroj: Simply recipes, My Gourmet Connection, La Cucina Italiana

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články