Žena má během menstruace krvavé slzy. Vzácný jev vysvětlili lékaři

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Zena u doktora
Zdroj: Shutterstock

Menstruace trápí úplně každou ženu. Každá žena má na bolesti spojené s menstruací vymyšlený vlastní postup, díky kterému se cítí trochu lépe. Jednu ženu z Indie však společně s menstruací trápí ještě jeden vedlejší problém.


Menstruační problémy vtlačily slzy do očí nejedné ženě. Tímto problémem si pravidelně projde každý měsíc skoro každá žena na světě a snad úplně každá se modlí, aby problémy rychle odezněly.

Trápení spojené s menstruací

Když se pětadvacetiletá žena objevila v čekárně pohotovostní ambulance, nebylo to poprvé. Ambulanci navštívila s vzácným problémem pojmenovaným hemolacria, což je stav, který způsobuje, že člověk produkuje slzy, ve kterých je obsažena krev.

Oba případy krvavých slz se však shodovaly s nástupem menstruace, která ženu trápila. Ačkoli krvavé slzy mladé ženy vypadaly znepokojivě, po pečlivé prohlídce lékaři zjistili, že její oči nejsou poškozené a tyto slzy nebyly doprovázeny bolestmi hlavy, závratěmi nebo jinými příznaky.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený STUDY MEDICINE (@fmge_mci_exam)

Mezi běžné příčiny hemolacrie patří zánět, nádory, hypertenze, nemoci jako žloutenka a vaskulární problémy. Doktoři však poté, co tyto příčiny vyloučili, identifikovali zdroj jako zástupnou menstruaci, která může způsobit krvácení z nosu, uší, bradavek, střev, a dokonce i kůže a očí.

Doktoři si nejsou jistí

Pětadvacetiletá žena řekla, že při prvním krvavém pláči zažila také krvácení z nosu. Je známo, že některé problémy s očima jsou ovlivňovány hormonálními změnami, například křivka a tloušťka rohovky se může během různých fází menstruačního období lišit.

Přesně tento popis může vysvětlovat, proč se žena potýkala s krvavým pláčem během menstruace. Lékaři ženě nasadili antikoncepci a po třech měsících hormonální léčby žena nezaznamenala žádné další krvácivé příhody.

„Jedná se o vzácný a neobvyklý klinický případ,“ napsali lékaři webu Livescience.com a dodali, že nic takového není popsáno v žádné nedávné vědecké literatuře. Bude však zapotřebí dalšího výzkumu, aby bylo možné přesně určit, co krvavé slzy způsobilo a jak lze takový stav dlouhodobě a efektivně zvládnout.

Žena v budoucnu plánuje dítě a doufá, že se kvůli užívání hormonální antikoncepce nebude potýkat s problémy při snaze o početí. Sama je však ráda, že jí byli doktoři schopni pomoci, a ona tak nemusí řešit krvavý pláč.

Zdroj: Live Science
Autor: Štěpán Pacík


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články