Zbavte se přebytečné vody v těle bez léků. Zaměřte se na vitamíny nebo sůl

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
piti vody
Zdroj: Shutterstock

S nadměrným zadržováním vody v těle se potýká řada z nás. Mnohdy si problému člověk ani nemusí být vědom. Často jde o jeden z důvodů, proč se lidem nedaří hubnout. Pokud je to i váš případ, poradíme, jak se přebytečné vody v těle zbavit bez léků a dalších přípravků.


Zadržování vody v některých případech i větším problémem než jen tím kosmetickým. Pokud vaše problémy přetrvávají, měli byste s nimi navštívit lékaře. Ještě předtím ale existuje řada tipů, jak se přebytečné vody v těle zbavit i bez odborné pomoci.

Zaměřte se na vitamíny

Prvním důvodem, proč vaše tělo zadržuje vodu, může být nedostatek vitamínů, konkrétně především jednoho, kterým je B6. Ten je důležitý pro tvorbu červených krvinek a mnoho dalších tělesných funkcí. Mezi potraviny bohaté na tento vitamín se řadí například banány, brambory, ořechy a maso.

Méně soli

Pokud konzumujete až příliš slaných potravin, vaše tělo kvůli nim může vodu zadržovat. Především zpracované potraviny obsahují soli vysoké množství. Pokrmy byste tak neměli zbytečně přisolovat. Je třeba se také vyhnout různým kořením, která sůl obvykle z velké části obsahují.

Teorii o zadržování vody v těle potvrdila například studie z roku 2014. Na druhou stranu ale existují i záznamy o tom, že zvýšený příjem sodíku nemá výrazný vliv na retenci vody. Podle odborníků tak často hodně závisí i na jednotlivci.

Více hořčíku a draslíku

Potvrzené je to, že hořčík a draslík s vylučováním přebytečné vody z těla pomáhají. Tyto dvě látky jsou nejen velmi důležité k tomu, aby se voda v těle neusadila, ale zároveň dovedou vodu také odvádět. Dobrým zdrojem hořčíku jsou například ořechy, hořká čokoláda a listová zelenina.

Především draslík pomáhá proti zadržování vody tím, že zvyšuje produkci moči a snižuje množství sodíku v těle. Vysoký obsah draslíku mají například banány, avokádo nebo rajčata.

Zvyšte pohyb i pitný režim

Ke každé dietě je potřeba se alespoň trochu hýbat. Pokud se chcete zbavit přebytečné vody v těle, pohyb by pro vás měl být na denním pořádku. Například běh pomáhá snižovat vodu v těle především v dolních končetinách.

Zadržování vody v těle může snížit paradoxně i samotné pití vody. Pokud má tělo dostatečný příjem tekutin, nesnaží se je zadržovat takzvaně na horší časy, a proto ji také přirozeně vylučuje.

Pokud se dlouhodobě cítíte oteklí, nedaří se vám hubnout, málo se potíte a nechodíte pravidelně na záchod, je to podle Healthline důvod k tomu navštívit odborníka. Ten vám poradí konkrétní způsoby, jak se vody zbavit, a v případě, že jde o zdravotní problém, vám doporučí nějaké léky.

Zdroj: Healthline, Orlando Health, Pubmed

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články