Vědci prozradili, proč se v noci budíme na záchod

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
Nespavost
Zdroj: Shutterstock

Pokud se jednou za čas probudíte s pocitem jít na záchod, nemějte obavy. Doktora se ovšem doporučuje vyhledat tehdy, pokud se na záchod budíte úplně každou noc. Toto trápení je doopravdy nepříjemné a ovlivňuje také kvalitu vašeho spánku.

Každý chce klidný spánek

„Časté močení v noci se stává problémem, pokud pociťujete denní únavu v důsledku přerušeného spánku,“ říká Matthew Rutman, docent urologie na Columbia University Medical Center.

„Někdy je to jen problém stárnutí,“ říká doktor Rutman. Pokud se to však děje často a močení narušuje vaši schopnost fungovat další den, problém přesahuje běžné stárnutí. Často stačí jen malá pomoc lékaře, a vy si tak v klidu odpočinete.

Podle japonské studie byla u lidí, kteří se alespoň jednou za noc probudili, aby si došli na záchod, vyšší pravděpodobnost vysokého krevního tlaku. To samozřejmě neznamená, že je vaše noční návštěva koupelny znamením, že máte vysoký tlak. Určitě si ho ale nechte u lékaře zkontrolovat.

Klidná noc bez častého vstávání

Čím více se budíte, tím více máte příležitostí všimnout si, že musíte na záchod. Možná vás nebudí nutkání na močení, ale spánková apnoe. To je stav, kdy se vaše dýchání pozastaví, zatímco spíte.

Špatné návyky s pitím mohou být další příčinou častého vstávání. Alkohol zvyšuje produkci moči, jeho pití pozdě večer vás pak může nutit častěji vstávat. Stejně jako alkohol i další typy tekutin vás v noci zvednou z postele. Doporučuje se omezit tekutiny dvě až čtyři hodiny před spaním.

Není však důvod panikařit, na záchod se budí velké množství populace. Pokud však změníte svůj životní styl a stále vás bude trápit močení v noci, stojí za to vyrazit za lékařem, který se vám pokusí poradit a vyřešit vaše trápení.

Zdroj: Men’s Health

Autor: Štěpán Pacík


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články