Pití energy drinků si po přečtení tohoto článku rychle rozmyslíte. Podívejte se proč

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
energy drink
Zdroj: Shutterstock

Slibují vám příval energie a zvýšení fyzického výkonu. Výrazná sladká chuť s kofeinem, guaranou nebo taurinem vám ale může poškodit zdraví. V České republice jich vypije průměrný člověk pět litrů ročně, a to mimo restaurace a bary. Co ale takový drink udělá s vaším tělem?

Energy drinky obsahují extrémně vysoké množství cukru a zmiňovaného kofeinu. Hrnek kávy obsahuje okolo 100 mg kofeinu, ale takový energy drink může mít kofeinu až pětkrát víc. Představte si, co to udělá s vaším organismem.

Jednorázově možná nic, ale pokud máte v těchto nápojích zálibu a zvyk, měli byste se mít na pozoru.

V roce 2011 byla ve Spojených státech každá desátá hospitalizace zapříčiněna konzumací energetických nápojů. Při dalším otevírání oblíbených životabudičů mějte na paměti pár důležitých informací.

Otrava

Ačkoli se to na první pohled zdá nemožné, nebo si myslíte, že vás se to týkat ani nemůže, věřte, že při konzumaci nadměrného množství kofeinu, může dojít k otravě kofeinem.

Pokud ještě do toho pijete velké množství kávy nebo silných čajů, následky mohou být zdrcující. Záchvaty, zvracení nebo nepříjemné a silné bušení srdce.

Srdce, tlak, cukr i plodnost

Srdce se díky množství kofeinu dostane do nepravidelného rytmu. Pokud vám srdce buší jak zběsilé hned po vypití, věřte, že vaše tělo vám dává najevo, že se mu to příliš nelíbí.

Pití těchto nápojů také může zvýšit váš systolický krevní tlak a hladinu cukru v krvi.

Pokud navíc navštěvujete bary a rádi energy drinky kombinujete třeba s vodkou, zaděláváte si na problém. Kombinace energetických nápojů s alkoholem vám namáhá srdce a zhoršuje ranní kocovinu.

Zdravotní stránka věci souvisí i s plodností. Muži konzumující nadměrné množství těchto „nakopávačů“ se mohou setkat s problémem s početím.

Spánek a psychická pohoda

Večerní pití energetických nápojů je jednou z příčin nespavosti. Do těla dostanete velké množství povzbuzujících látek a při ulehnutí do postele se tak nemůžete divit, že oka nezamhouříte.

Energy drinky jsou nebezpečné i pro velmi sensitivní osoby. Pokud trpíte úzkostmi, vyhněte se pravidelnému pití těchto nápojů, které mohou váš stav zhoršovat.

Tak co? Ještě si po přečtení tohoto článku půjdete otevřít další plechovku?

Autor: Naďa Brožová


Související články