Odnepaměti ceněná moringa olejodárná je považována za nejbohatší rostlinu na světě

od Šárka Blahoňovská
Zdroj: 123RF.COM

Moringa olejodárná je podle mnoha lidí výživově nejbohatší rostlinou na světě. Není se čemu divit, že se právem řadí mezi superpotraviny. To jsou potraviny, které svým obsahem převyšují ty ostatní a mají nám po mnoha stránkách co nabídnout.

Co je ale moringa olejodárná zač? Ačkoli je svým obsahem opravdu pestrá a zajímavá, najdou se mezi námi tací, kteří tuhle rostlinu neznají. A to je velká škoda.

Co je moringa olejodárná

Moringa olejodárná je vysoký opadavý strom, který se dorůstá výšky od pěti do dvanácti metrů. Zajímavostí je, že roste opravdu rychle a během jediného roku dokáže poporůst o celý metr.

Tento strom se chlubí zelenými listy mající elipsovitý řapíkatý tvar a délku okolo šedesáti centimetrů. Květy tohoto stromu jsou bílé až lehce zbarvené do jemně žluté barvy, rostou v období od února do dubna.

Plody stromu mají podobu tobolky, mohou mít délku až dvacet centimetrů a uvnitř každého plodu se nachází přibližně dvacet olejnatých semen.

Její zdravotní přínosy jsou ceněny již odnepaměti

U nás možná moringa olejodárná není až tak známá, ale v místech, kde hojně roste, jako například v Indii, Africe nebo Arábii, je místními obyvateli pro své zdravotní přínosy a benefity ceněna již odnepaměti a stejně tak je s oblibou využívána k nejrůznějším účelům.

Již v úvodu článku jsme se zmínili, že moringa olejodárná patří mezi superpotraviny. Potvrdíme, že na seznam těchto výjimečných potravin patří právem. A proč vlastně?

Velmi zajímavá je zejména obsahem. Obsahuje v sobě totiž desítky vitamínů, vyjmenujeme například vitamín A, vitamín B1 nebo vitamín B2, nechybí ani vitamín E nebo vitamín K.

Pokud jde o listy moringy, které jsou nejvíce dostupné, i u těch je obsah velmi pestrý a bohatý především na bílkoviny, jež naše tělo potřebuje. Nechybí v nich ani vláknina, která je nezbytná pro správné trávení.

Opomenout nesmíme ani minerální látky. Zde vyjmenujeme například železo nebo vápník, což jsou pro naše tělo dva důležité minerály, jejichž nedostatek dokáže nadělat nepěknou paseku. Moringa obsahuje také draslík a fosfor.

Obsahově nejbohatší rostlina světa

Pro svůj rozmanitý obsah je moringa olejodárná označována jako nejbohatší rostlina světa. Pyšní se mimo jiné také antioxidačními účinky, přičemž jasně převyšuje i některé známé antioxidanty, jako je například kurkuma, goji nebo zelený čaj.

Autor: Nikol Kolomazníková

Související články