Objetí léčí: Posiluje nejen psychické, ale i fyzické zdraví člověka. Má i další výhody

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
objeti
Zdroj: Shutterstock

Někteří lidé se objímání spíše vyhýbají, podle průzkumů ho ale drtivá většina osob vyhledává. Pokud patříte k těm, pro které je tento tělesný kontakt nepříjemný, dobře si přečtěte, v čem všem vám může objetí druhé osoby pomoci.

Objímáme se s lidmi, kteří nám chyběli a dlouho jsme je neviděli. Objímáme se s blízkými, kteří něčeho dosáhli, nebo kterým chceme zlepšit náladu. Je to něco, co děláme většinou automaticky, aniž bychom přemýšleli o tom, proč.

Ohledně objetí vzniklo mnoho lékařských a psychologických studií, které dopodrobna rozebraly jeho vliv na náš život nejen v ohledu psychickém, ale i fyzickém. Víme, v čem všem pro vás může být takovýto fyzický kontakt s druhým člověkem přínosný.

Přirozená touha

Touha po lidském doteku je pro člověka přirozená. Malá miminka si tisknou jejich matky na hruď. Dávají jim tak fyzické teplo a zároveň i psychické upokojení, že jsou nablízku někomu, kdo mu neublíží.

S tímto pocitem pak rosteme a učíme se objímat rodiče sami od sebe, objímat další lidi ve svém okolí, kamarády ve školce a později ve škole. Je to přirozený proces a podle BBC je dokázáno, že už v pravěku si lidé byli tímto způsobem fyzicky blízcí.

Důkaz emocí

Psycholog Joe Rock, který vedl hned několik výzkumů týkajících se objetí, říká: „Objetí je důkazem, že nám na někom záleží. Lidé se pak díky tomu cítí uvolněněji a jejich psychický stav se zlepšuje.“

Podle odborné terminologie způsobuje objetí uvolňování kortizolu, stresového hormonu, který se v našem těle přirozeně hromadí. Právě díky tomu při tělesném kontaktu dochází ke zlepšení psychiky obou objímaných.

Jiné lékařské studie zase dokazují, že objímání může posílit imunitní systém člověka. Tím, že se nacházíme v těsné blízkosti jiných lidí, si naše tělo vytváří protilátky na nebezpečné nemoci.

Nemusí jít o lidský kontakt

V době pandemie koronaviru je problém setkávat se s přáteli, natož je objímat, když je po dlouhé době potkáme. To ale neznamená, že bychom se měli objímání vyhýbat úplně.

Samozřejmostí je objímat členy domácnosti. Ať už jde o rodiče, sourozence, nebo naše partnery, každodenní objetí ráno, po příchodu z práce nebo před spánkem nám pomůže se lépe vyrovnávat se stresovými situacemi.

Další možností je objímat naše domácí mazlíčky. Pes i kočka potřebují náklonnost stejně jako my lidé. Pravidelné pomazlení a přivinutí pomůže nejen nám, ale i jim.

Objímání ve spánku

Každý, kdo někdy zkusil usnout v objetí svého partnera, ví, že to je nepohodlné, a dříve či později si člověk stejně lehne tak, aby měl více prostoru. Podle psychologů je ale objímání v noci pro tělo důležité.

A překvapivě nemusí jít o objímání člověka. Pokud usnete s polštářem v náručí, váš mozek si lépe odpočine, budete ležet podle všeho v té nejpřirozenější poloze na spaní a ráno se probudíte plní energie.

Objímání jednoznačně patří k nejjednodušším způsobům, jak zlepšit psychiku. Pokud máte možnost, objímejte všechny, na kterých vám záleží, nezapomínejte na domácí mazlíčky a ve spaní se pořádně přitulte k nějakému polštáři.

Zdroj: health.clevelandclinic.org, parentingforbrain.com, shebaonline.org
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články