Nekonečná únava: Víme, jaké jsou její nejčastější příčiny a jak s ní bojovat

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Nekonecna unava
Zdroj: Shutterstock

Máte pocit, že neustále odpočíváte, dostatečně spíte, ale i tak jste permanentně unavení? V práci se vám klíží oči, i když jste šli předešlý den spát hned, jak jste dorazili domů? Nekonečná únava může mít celou řadu příčin a my vám je teď představíme.

Pokud člověk nemá dostatek energie, nic ho nebaví. Snadno se vytočí, z ničeho jen tak nemá radost, nedaří se mu v práci a vlastně ani nemá zájem na tom, aby se mu dařilo. Nejspíš se tak někdy cítil každý z nás.

Někdy se unavíme a potřebujeme zkrátka jenom dohnat odpočinek. Jindy ale přijde ospalost a únava psychická i fyzická zničehonic a my hledáme příčiny. Pokud je to i váš případ, zkontrolujte si následující body: Kolik z nich vážně dodržujete?

Příliš mnoho sacharidů

Sacharidy jsou rychlým zdrojem energie. Ihned se rozloží a prakticky okamžitě vás nakopnou. Ale pokud jich jíte příliš, může to naopak vést k únavě. Jak? Velký skok cukru v hladině krve a jeho následný pokles zbaví vaše tělo energie a vy se pak cítíte ospalí a malátní.

Nedoporučuje se spoléhat na energetické drinky, které vás sice jednorázově nakopnou, ale pokud jich budete pít velké množství, dříve či později se na vašem zdraví projeví přesně opačně, než si přejete.

Sedavý způsob života

Že existuje takzvaná únava z nicnedělání potvrzují podle healthline.com mnohé studie. Lidé, kteří celé dny leží, sedí, zkrátka mají málo pohybu a aktivního odpočinku, mají totiž podle všeho slabé tělo, které se pak velmi rychle vyčerpá. Stačí vám tedy jenom vyjít jedno patro schodů a chce se vám hned lehnout si a spát.

Nekvalitní spánek

Možná spíte dlouho, ale budíte se v noci, nebo míváte noční můry. To může být způsobeno například horkem v místnosti nebo špatným stravováním. V takovém případě doporučujeme před spaním pravidelně větrat a pít bylinkové čaje na spaní. Vhodná je například meduňka či heřmánek.

Příliš málo kalorií

Lidé se kalorickým jídlům často z důvodů různých diet a dodržování zdravého životního stylu vyhýbají. Jenomže stejně jako jíst jich moc je špatné i jíst jich málo. Tělo potřebuje minimálně 1 200 kalorií, aby se nezpomalil jeho metabolismus. Pokud jíte málo, bývá vám často špatně z hladu a velmi špatně se vám spí.

Kromě toho ale také nebudete mít přes den energii téměř na nic. Dokonce i zvednutí ruky pro vás bude námaha. Možná je na čase popřemýšlet o změně jídelníčku nebo zajít za výživovým poradcem.

Dehydratace

Pravidelný pitný režim je pro zdraví důležitý, to ví každé malé dítě. Pokud budete málo pít, budete se přirozeně cítit hodně unavení. A čím více energie během dne vydáte, tím více musíte pít, protože pokud běžně potřebujete dva litry vody, při cvičení potřebujete mnohem více.

Důležité je myslet ale také na to, co pijete. Jak již bylo zmíněno výše, sladké limonády a energy drinky nejsou vhodné. Stejně tak ani velké množství kávy nebo alkoholu vám s únavou nepomůže.

Únava ze stresu

Někdy se člověk unaví zkrátka proto, že toho má psychicky příliš mnoho. V takových případech se bohužel dá dělat jen málo, protože čím unavenější jste, tím více se stresujete, a čím více se stresujete, tím jste unavenější.

Této smyčky se dá zbavit správným stravováním, cvičením nebo komunikací s přáteli. Vyrazte na procházku do přírody nebo posedět s kamarády. To jsou v tomto případě ty nejlepší rady, které můžete dostat.

Zdroj: healthline.com, webmd.com, nhs.uk
Autor: Šárka Cvrkalová


Související články