Nakopněte svůj metabolismus. Dodržujte snadná pravidla a kila půjdou dolů

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Zena v behu
Zdroj: Shutterstock

Pokud se už nějaký čas zdravě stravujete a máte pocit, že děláte pro své tělo jen to nejlepší, přesto však kila nejdou dolů, může být na vině stagnující metabolismus. Jak ho ale donutit spolupracovat? Existuje několik snadných kroků, při jejichž dodržování se vám pas hned o několik centimetrů zúží. Píše o tom Webmd.com.

Začátek hubnutí je vždy nejsnazší. Pokud totiž radikálně změníte jídelníček a životní styl, prvních pár kilo půjde dolů poměrně snadno. Po čase se ale může situace změnit. Postup se zastaví a vy si nebudete vědět rady s tím, co dál.

Pokud k něčemu takovému dojde, znamená to, že vaše dieta a nový režim pravděpodobně nebyly dokonalé. Sice jste tělo přesvědčili, aby pár kilo nechalo daleko za sebou, váš metabolismus ale nyní odmítá dál spolupracovat. Co tedy teď?

Postupné navyšování tréninku

Pokud už nějaký čas cvičíte, tělo si možná na pohyb zvyklo a tolik na něj nereaguje. Stačí to sice k tomu, abyste se udrželi v kondici, ale není to dost na to, abyste nějaké to další kilo shodili.

„Je třeba dodat tělu trochu více intenzivního tréninku. Pokud budete postupně zvyšovat pohyb, metabolismus se opět rozjede,“ vysvětluje Mgr. Kateřina Hollerová, hlavní trenérka fitcentra Countours.

Pravidelně trénink pozměňujte

Odborníci radí nezvykat si na jeden druh tréninku, ale raději pravděpodobně měnit způsob cvičení. Jednou si jděte zaběhat, jindy zaplavat, vymyslete to tak, aby vaše tělo nikdy netušilo, co čekat.

Důležité je také dodržovat pravidelné intervaly. To znamená cvičit spíše méně, ale každý den, než se přetáhnout jeden den a potom si dát několik dní pauzu. To je podle Hollerové jednou z nejčastějších chyb, kterou lidé dělají.

Cvičte v chladném prostředí

Pokud budete cvičit ve vytopené tělocvičně, velmi rychle se zpotíte a budete mít pocit, že už máte cvičení dost. Kromě toho se vám také bude špatně dýchat a celkově nebude mít cvičení moc velký přínos.

Pokud ale budete cvičit spíše v chladném prostředí, vaše tělo bude muset zapojit také termoregulační mechanismy, a tím pádem spotřebuje více energie. Ideální je také cvičit s co nejméně oblečením, například jen v šortkách a tílku.

Jezte skutečně zdravou stravu

Kromě cvičení je samozřejmě důležité také to, jakým způsobem se stravujete. Možná máte pocit, že jíte jen to nejlepší, je to ale skutečně pravda? V dnešní době totiž už označení „zdravá svačinka“ nese téměř všechno.

Pokud si ráno dáváte müsli, myslete na to, že je pravděpodobně plné přidaných cukrů a éček. Před jeho zakoupením si tak pečlivě pročtěte složení. Pokud ho zapíjíte džusem, předem se ujistěte, že není z koncentrátu, ale z čisté stoprocentní šťávy.

Neničte si tělo zbytečnými dietami

Pokud jste někde slyšeli o zázračné dietě, která vás do pár dní zbaví přebytečných kil, nejspíš je to nesmysl. Samozřejmě, že tyto diety fungují, ale jsou prezentovány s velkou nadsázkou.

Pokud dlouhé roky střádáte přebytečná kila, žádná dieta, ani ta opravdu nejúžasnější, vás jich za krátký čas nezbaví. Chce to spíše režim a trpělivost. Jedině tak se vám podaří metabolismus přesvědčit, aby vám se shazováním kil pomohl.

Zdroj: webmd.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články