Každý z nás má 8 druhů inteligence. Definují, jakým člověkem jsme

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Inteligence
Zdroj: 123rf

Slovo inteligence obvykle znamená duševní schopnost učit se, chápat problémy a řešit věci. Každý z nás je inteligentní  trochu jinak. Málokdo si ale uvědomuje, že inteligence je ve skutečnosti rozdělena na osm částí. A to, že některou z nich využíváme méně než jiní, neznamená, že naopak v jiné nemůžeme být daleko lepší.

Inteligence je velmi obecný pojem, pod kterým může každý vnímat něco trochu jiného. I proto dává smysl, že je ve skutečnosti celkem osm druhů této schopnosti, které každý sám o sobě vyjadřují něco velmi konkrétního.

Jazykově-verbální inteligence

Tato inteligence určuje schopnost osvojit si mluvu, ale také učit se psát a správně využívat slova. Čím rozvinutější tuto schopnost máte, tím lepší jste v učení se jazyků a využívání psaného i mluveného projevu. Lidé, kteří touto inteligencí oplývají, bývají často politiky, novináři či spisovateli.

Logicko-matematická inteligence

Jak název napovídá, tato inteligence určuje schopnost počítat a operovat s čísly. Využijí ji především lidé zabývající se matematickými problémy, ale také programátoři. Inteligence tohoto typu také pomáhá s rychlým logickým rozhodováním o tom, co se skutečně vyplatí, a co naopak nestojí za risk.

Zvukově-hudební inteligence

Tato inteligence působí na schopnost vnímání, ale také tvorby hudby. Obvykle ji lidé využívají ke kreativním činnostem, může se ale také jednat o inteligenci, která vám jen určitým způsobem pomáhá relaxovat například při poslechu hudby, vysvětluje CNBC.

Tělesně-pohybová inteligence

Této inteligenci se jinak říká také motorická. Čím vyšší inteligenci tohoto typu člověk má, tím více vyniká ve sportech. Předurčuje ale osoby mimo jiné také k herectví, tanci či pantomimě.

Vizuálně-prostorová inteligence

Vizuálně-prostorová inteligence určuje schopnost vnímání a rozlišování barev, tvarů, velikostí a vzdáleností mezi předměty. Je obvykle považována za typicky mužskou, a to proto, že se muži po celá staletí věnovali boji a lovu, při kterém tyto dovednosti procvičovali.

Vnitřní neboli intrapersonální inteligence

Díky této inteligenci jsme schopni porozumět sami sobě. To je důležité k tomu, abychom zároveň dokázali naslouchat ostatním. Lidé s vyšší inteligencí tohoto druhu jsou obvykle méně náchylní k psychickým nemocem.

Společenská neboli interpersonální inteligence

Tato inteligence určuje naši schopnost vycházet s ostatními lidmi. Určuje, jak jsme empatičtí, ale zároveň i naše porozumění lidem nejen v psychickém slova smyslu, ale i v tom fyzickém.

Přírodní inteligence

Touto inteligencí jsou obdařeni biologové, zoologové, botanici a ekologové. Lidé s vyšší přírodní inteligencí se snaží chránit přírodu, třídí odpad, smýšlí ekologicky. Tento typ inteligence byl k ostatním doplněn až několik let poté, co vzniklo celé její dělení.

Zdroj: Very Well Mind, CNBC, Thinkific, SACAP

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články