Endomorfní typ postavy: Zaměřte se na vyváženou stravu, vyhněte se bílému pečivu a červenému masu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
endomorfni postava
Zdroj: Shutterstock

Někteří lidé mají to štěstí, že mohou jíst prakticky cokoli, ale nepřiberou. Pokud jim závidíte a patříte k těm, kteří nabírají kila i po zdravých jídlech, pravděpodobně se řadíte mezi osoby s endomorfním typem postavy. Nebojte se, i pro vás existuje ideální jídelníček.

Existují tři základní typy postavy. Ektomorfní, mezomorfní a endomorfní, popisuje server Good Housekeeping. Ektomorfní jedinci mají jen minimum tělesného tuku i svalové hmoty a obecně jde o osoby hubené.

Mezomorfové jsou lidé svalnatí, kteří mají méně tuku, ale svalů dostatek. A nakonec jsou tu endomorfové, kteří mají vyšší množství tělesného tuku a nedaří se jim hubnout, ať dělají, co dělají. Pokud k těmto osobám patříte, možná byste měli přemýšlet and dietou vhodnou právě pro vás.

Dieta zrychlující metabolismus

Největší problém u lidí s endomorfní postavou je pomalé spalování tuků. Speciální dieta je navržena tak, aby urychlovala metabolismus, vysvětluje Stylecraze. Rychlost metabolismu vašeho těla určuje, zda přibíráte, udržujete si zdravou váhu, nebo zhubnete.

Lidé s endomorfním tělesným typem mají pomalejší metabolismus. Snadno nabírají tuk a těžko ho ztrácejí. Specialisté ale už vymysleli diety, které s těmito faktory pracují a které pomohou i vám shodit nějaké to kilo a udržet se v kondici.

Důležitá je vyvážená strava

Článek na serveru Medical News Today uvádí, že u lidí s endomorfním typem postavy je obecně nejdůležitější strava, která je vyvážená na tuky, bílkoviny i cukry. Zaměřit byste se měli především na velké porce ovoce a zeleniny a na potraviny obsahující vlákninu.

K snídani jsou tak vhodná například vajíčka na jakýkoli způsob, nebo ovesné vločky s ovocem. Zdravé je pro vás rybí maso, hlavní chod je třeba doplňovat většími porcemi zeleniny, na svačiny se pak doporučují ovocné nápoje. Mezi vhodné potraviny patří dále například nízkotučné mléčné výrobky, krůtí a kuřecí maso a ořechy.

Naopak vyhnout byste se podle serveru Live Strong měli sladkostem, bílému a sladkému pečivu, smaženým jídlům a červenému masu. Studie z roku 2022 pak dodává, že mít endomorfní typ těla nemusí být vždy v zásadě špatné.

Endomorfové mají silné a široké kosti a díky správnému tréninku a dietě snadno nabírají svaly. Váš typ postavy tak může být předností například ve sportu. Endomorfové jsou také dobře emocionálně a psychologicky přizpůsobeni, jsou sociální, emocionálně stabilní, extrovertní, snadno se s nimi komunikuje a jsou zdvořilí k ostatním.

Zdroj: Good Housekeeping, Stylecraze, Medical News Today, Live Strong, WebMD

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články