Dříve byla syrovátka považována za odpad. Dnes na ni nedáme dopustit

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
Syrovatka
Syrovatka

Syrovátka je mléčné sérum vznikající jako vedlejší produkt při výrobě sýrů a tvarohu. Obsahuje v sobě velké množství snadno stravitelných bílkovin, mimo jiné také vitamíny a laktózu. I přesto na ni bylo dříve pohlíženo jako na nechtěný odpad.

Syrovátka vznikne při sražení mléka. Jak již bylo řečeno, je to vedlejší produkt, který má žlutozelenou barvu a konzistenci tekutiny. K domácímu využití se syrovátka prodává především v sušeném stavu, kdy má podobu bílého prášku.

Nechtěný zázrak

Syrovátka je ve své podstatě odpad. Přesto je to takový malý zázrak. Ačkoli na první pohled nevypadá zrovna vábně (ba spíše naopak) a ani její chuť není zrovna kdovíjaká, přesto bychom syrovátku neměli zatracovat. Může nám toho hodně nabídnout.

I když jde o nežádoucí produkt, svým obsahem nejednoho z nás jistě překvapí. Syrovátka obsahuje nejen snadno stravitelné bílkoviny, ale také další pro tělo důležité látky a živiny.

Najdete v ní například pestré zastoupení vitamínů. Zejména jde o vitamíny skupiny B, nechybí však ani vitamín A nebo C.

Syrovátka je bohatá i na minerální látky, které jsou zrovna tak pro naše tělo přínosem. Nedostatek některých z nich dokonce může napáchat nepěknou paseku. Zmíníme se například o hořčíku, fosforu, draslíku, sodíku, zinku a vápníku.

Jak a v čem syrovátka pomáhá

Syrovátka se před konzumací musí upravit. Prodává se sušená nebo ve formě nápoje, na které narazíte zejména v lékárnách. Přidává se také do nejrůznějších potravinových doplňků nebo do tyčinek.

Možná ze všeho nejčastěji je syrovátka využívána při hubnutí. Obsahuje v sobě bílkoviny, které nejenže se snadno tráví, ale především člověka nasytí a on pak nemá tendenci ládovat do sebe páté přes deváté. S minimálním obsahem tuku je to při snaze zhubnout ideální pomocník.

Další hojně využívané použití syrovátky je u sportovců, zejména tedy u těch, kteří se snaží nabrat svaly a vybudovat si svalovou hmotu. V kombinaci s CLA a keratinem jde o efektivního pomocníka ve snaze posílit a tvarovat svaly.

Málokdo ví, že syrovátka může být nápomocná také během stresových situací, kterým se v dnešní době ne vždy dá vyhnout. Obsahuje v sobě tryptofan, který se za určitých procesů přeměňuje na serotonin neboli hormon štěstí a dobré nálady.

Autor: Nikol Kolomazníková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články