Vlastnictví psa snižuje riziko úmrtí o 24 %, říkají odborníci

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
par pes
par pes

Pes je nejlepší přítel člověka. Češi nevinné tváře milují, ne nadarmo si říkáme národ pejskařů. Proto nás určitě potěší výsledky studie, která zkoumala zdraví lidí, co žijí doma se psím miláčkem.

Že zdravé sociální vztahy jsou klíčem k delšímu a šťastnějšímu životu, je obecně známo. I domácí mazlíčci lidi spojují a dávají jim příležitosti k socializaci. To obzvlášť oceňují jedinci, kteří žijí sami a potřebují společnost.

Výsledek sedmdesát let trvajícího výzkumu mluví jasně

Výzkumu, který byl zveřejněn v časopise Circulation, se zúčastnily téměř čtyři miliony lidí ze Spojených států, Velké Británie nebo Skandinávie.

Jeho výsledek hovoří jasně: majitelé psů mají o 24 % nižší pravděpodobnost úmrtí než ti, kteří psa nevlastní.

„Naše analýza zjistila, že vlastnictví psa snižuje riziko úmrtí,“ uvedla endokrinoložka Caroline Kramer, hlavní autorka přehledu k výzkumu, který probíhal více než sedmdesát let.

U lidí, kteří již prodělali infarkt nebo mrtvici, se ukázalo vlastnictví psa jako velmi výhodné. Bylo u nich zaznamenáno o 31 % nižší riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění než u lidí, kteří psa nemají.

Přínos byl nejvyšší pro majitele psů, kteří žili sami

Skutečně se ukázalo, že lidé, kteří žili se psem, měli nižší úmrtnost než ti, kteří žili sami a psa neměli.

„Víme, že osamělost a sociální izolace jsou silnými rizikovými faktory pro předčasnou smrt. Naší hypotézou bylo, že společnost domácího mazlíčka to může zmírnit,“ uvedla jedna z autorek studie Tove Fall, docentka epidemiologie na univerzitě v Uppsale ve Švédsku.

Poukázala na to, že páníčci musí chodit se psy na procházky, což je velmi důležitá fyzická aktivita nejen v rámci rehabilitace po infarktu, ale celkově.

Publikovaná studie byly založena na pozorování, takže nelze jednoduše říci, že vlastnictví psa je přímou příčinou vyšší délky života nebo lepších zdravotních výsledků po infarktu a mrtvici.

Vědci si spíše kladou otázku, zda za to může skutečně psí láska, nebo to, že tito lidé mají pravidelný pohyb.

Nižší krevní tlak a pomoc při depresi a úzkostech

Existují však i studie, jež naznačují, že jedinci, kteří mají psy, mají lepší cholesterol a nižší krevní tlak, který údajně mazlení se psem může snížit.

Společnost a náklonnost, kterou nám psi projevují, může snížit i úzkost a depresi. To je i jeden z důvodů, proč nemocnice začaly k některým pacientům pouštět terapeutické psy.

Interakce se psem snižují stres a podporují relaxaci. Také ovlivňují sociální, emoční a kognitivní vývoj u dětí, a dokonce dokázaly upozornit na blížící se epileptické záchvaty nebo přítomnost určitých druhů rakoviny.

Autor: Alice Konopásková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články